Svet

„Dodávateľ Hitlerovej vojny.“ Podľa štúdie zohral Continental dôležitú úlohu v nacistických strojoch

Nemecká spoločnosť Continental, tretí najväčší dodávateľ automobilových komponentov na svete, zohrala hlavnú úlohu v nacistickom vyzbrojovaní a vojnovom hospodárstve.

Podľa nezávislej štúdie spoločnosti Continental spoločnosť zneužívala nútené práce na výrobu napríklad plynových masiek.

Spoločnosť zadala štúdiu od historika Paula Erkera a je to príležitosť učiť sa z minulosti a budovať lepšiu budúcnosť.

„Štúdia ukazuje, že Continental bol dôležitou súčasťou Hitlerovho vojnového stroja,“ Vedúci spoločnosti Elmar Degenhart uviedol vo štvrtok.

Používali nútenú prácu

Počas vojny spoločnosť Continental použila nútenú prácu 10 000 ľudí z okupovanej Belgicka a Francúzska, ako aj sovietskych vojnových zajatcov, podľa štúdie s názvom „Dodávateľ Hitlerovej vojny. Kontinentálna skupina v nacistickom období“.

V posledných rokoch vojny tvorili väzni koncentračných táborov plynové masky. Výroba sa presunula do podzemí, kde prevládali neľudské pracovné a životné podmienky.

Kompenzačný fond

V roku 2000 bol v Nemecku zriadený fond na kompenzáciu nútenej práce, ktorý vyplatil 4,37 miliardy EUR 1,7 milióna ľuďom vo viac ako 100 krajinách.

Do fondu investovali okrem iného Volkswagen, Deutsche Bank a Bayer, jedna z nástupníckych spoločností IG Farben.

Tisíce nemeckých spoločností podporovali ekonomiku Hitlera v Nemecku.

Niektorí to robili finančne, iní vyrábali zbrane, konglomerát IG Farben dokonca produkoval cyklón B (forma kyseliny kyanovodíkovej), ktorý sa používal v plynových komorách.

READ  Prvé dva prípady variantu Omigron boli identifikované v Kanade

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close