Hlavné správy

Dosiahnutie dohody s USA o kontrole jadrových zbraní: Rusko vidí malú šancu na konsenzus

Riabkov reagoval na vyhlásenie amerického vyjednávača o jadrovom odzbrojení Marshalla Billingsleua, ktorý v rozhovore pre ruské médiá uviedol, že Moskva musí s USA nájsť spoločnú reč o predĺžení platnosti novej dohody START / SNV-III z roku 2010 pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. „Obávam sa, že ak Rusko nevyužije našu ponuku, kým nebude znovu zvolený Donald Trump za prezidenta, cena vstupného sa, ako by sme povedali v USA, zvýši.“ povedal Billingsle pre denník Kommersant.

Podmienka, ktorú americký vyjednávač spomenul, je podľa Riabka ultimátum a znížila šance na dosiahnutie konsenzu ohľadom predĺženia platnosti dohody o kontrole jadrových zbraní, ktorá vyprší vo februári 2021. „Takto sa nemôžeme rozprávať,“ povedal Riabkov. Ruské ministerstvo zahraničia hovorilo o malých šanciach na dosiahnutie dohody s USA aj po skončení tretieho kola rozhovorov o kontrole jadrových zbraní, ktoré sa uskutočnilo vo Viedni v druhej polovici augusta.

Dôvodom nezhody v tom čase bola požiadavka USA, aby bola Čína zahrnutá do novej dohody. Rusko oznámilo, že by sa v takom prípade mali pripojiť Francúzsko a Británia. Čína však opakovane ignorovala tlak USA na rokovania s Ruskom o jadrovom arzenáli týchto troch krajín a nevyslala delegáciu na augustové rokovania vo Viedni, kam bola pozvaná.

Podľa dohody START / SNV-III z roku 2010 majú obe krajiny obmedziť počet svojich strategických jadrových zbraní na 1 550. Studená vojna. Nový ŠTART sa tak stal posledným stále platným paktom o jadrových zbraniach.

READ  Slovensko 0-1 Portugalsko (8. september 2023) Analýza zápasu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close