Svet

Drvené rodičia varujú! Liečba akné môže byť spôsobená samovraždou mladých dievčat, je to aj na Slovensku!

Tragické príbehy dievčat, ktoré sa rozhodli zomrieť, sú dôkazom týchto tvrdení. Jednou z nich je Annabel Wrightová, ktorá minulý rok spáchala vo svojej izbe samovraždu. Jej rodičia obviňujú práve uvedený liek proti akné. Ďalším dievčaťom, ktoré si vzalo svoj vlastný život, bola Courtney Morris. Bola považovaná za úplne bezproblémovú osobu. Život však dosiahla aj v máji tohto roku.

Nie je to však prvýkrát, čo droga proti akné viedla k tragickým činom. Podobné prípady sa vyskytujú od 90. rokov. V roku 1997 sa 19-ročná írska Írska dopustila samovraždy. Jeho otec ho obvinil z toho, že Accutane vzal na akné. Až po jeho reakcii Roche zverejnil všetky údaje o závažných vedľajších účinkoch tohto produktu.

Americká správa potravín a liečiv zistila, že v dôsledku užívania Accutane spáchalo samovraždu 150 ľudí, a podľa boxu by užívanie drog mohlo viesť k depresii a dokonca aj samovražde.

Skutočnosť, že izotretinoínový liek obsahuje zvýšené riziko samovraždy, vedci nakoniec potvrdili aj rok po jeho ukončení.

Zostáva však ešte jedna otázka: Je pre mladého človeka väčšie riziko samovraždy kvôli škaredej pokožke alebo užívaniu problematického lieku?

Pravdepodobne to pomáha pri akné

Zdá sa, že liek funguje aj na to, na čo je určený. Podľa Britskej asociácie dermatológov je deväť z desiatich pacientov vo veku 16 – 24 rokov. týždne liečby na výrazné zlepšenie pokožky. Matky mŕtvych dievčat však chcú varovať.

„V deň, keď Annabel zomrela, navštívila nás jej babička. Bolo to veľmi pekné popoludnie, rozprávali sme sa, spolu sme sa večerali so psom. Potom sme zobrali jej dvanásťročného brata do klubu mladých poľnohospodárov …, „ povedala jedna z rozdrvených matiek, ktoré sa snažia šíriť povedomie o drogách. „Stále som v šoku, ale som si istý, že od nás vzal liek,“ Courtney Morrisova matka povedala nedávno.

READ  Nepálsky premiér žiada ďalšie očkovanie na eskaláciu bojov Govt-19 Svet

Skúsili sme niekoľko antibiotík a liečivé pleťové krémy skôr, ako došlo k izotretinoínu, “vysvetlila.

Po návrhu dermatológa na užívanie drogy matka vyjadrila obavy z možnej depresie. Povedal však, „že farmaceutické spoločnosti sa za tým skrývajú a musia uviesť všetky možné a takmer nemožné vedľajšie účinky. Rovnako ako u väčšiny iných liekov,“ dodala Courtneyho matka.

Jej dcéra nakoniec jedného dňa spáchala samovraždu. Ani ona, ani Annabel nevykazovali žiadnu depresiu pred užitím drogy.

Spoločnosť sa bráni

Roche však stále nechce pripustiť, že jej liek je priamo zodpovedný za depresiu alebo samovražedné sklony.

„Milióny pacientov na celom svete užili Roaccutane a nemali žiadne vedľajšie účinky. Je to rovnaké ako pri iných liekoch. Samozrejme odporúčame predpísať ho veľmi opatrne, s osobitným zreteľom na predchádzajúcu depresiu v minulosti.“ tvrdí výrobca.

Spoločnosť tiež cituje výskum od roku 2012 do roku 2019 s tromi recenziami, ktoré buď nepreukázali významné spojenie medzi depresiou a účinnou látkou izotretinoín, alebo len naznačujú, že by mohlo existovať takéto spojenie.

„Vzhľadom na dostupné protichodné dôkazy by si všetci používatelia mali byť vedomí potenciálnych rizík duševného zdravia spojených s používaním izotretinoínu. Z tohto dôvodu uvádzame informácie o tejto skutočnosti do informačného letáku.“ povedal Roche.

Droga je aj na Slovensku

Uvedený liek je dostupný v lekárňach aj na Slovensku. Predáva sa však pod názvom Isotretinoin Actavis.

Ak sa pozrieme na vedľajšie účinky v písomnej informácii pre používateľov, zistíme nasledujúce:

Problémy duševného zdravia

„Môžete si všimnúť určité zmeny vo svojom správaní a nálade, takže je veľmi dôležité, aby ste povedali svojim priateľom a rodine, že užívate tento liek, pretože to môže ovplyvniť vašu náladu a správanie. Tieto zmeny si môžu všimnúť a pomôžu vám identifikovať akékoľvek problémy rýchlo. ktoré by ste mali povedať svojmu lekárovi “ je uvedený v písomnej informácii pre používateľov.

READ  Macron hovorí, že ceny energií potrebujú stabilitu, aby sa predišlo prerušeniu dodávok – FT

Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihnúť menej ako 1 z 1 000 ľudí):

  • Depresívne alebo depresívne poruchy. Medzi prejavy patrí smútok alebo výkyvy nálady, úzkosť a pocity emocionálnej tiesne.
  • Zhoršenie existujúcej depresie.
  • Tendencie k násiliu a agresii.
  • Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 ľudí):
  • Niektorí ľudia mali myšlienky alebo pocity poškodenia alebo ukončenia vlastného života (samovražedné myšlienky), snaženia sa ukončiť svoje životy (pokus o samovraždu) alebo ukončiť svoje životy (samovražda). Títo ľudia nemusia vykazovať známky depresie.
  • Nezvyčajné správanie.
  • Prejavy psychózy: strata kontaktu s realitou, napríklad počúvanie hlasov alebo videnie vecí, ktoré nie sú.

„Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených duševných problémov, okamžite kontaktujte svojho lekára. Váš lekár vám povie, aby ste prestali užívať Isotretinoin Actavis. To však nemusí stačiť na odstránenie týchto účinkov, možno budete potrebovať ďalšiu liečbu, ktorú vám môže zariadiť lekár. “ je v písomnej informácii pre používateľov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close