Technológie

„Dumbling Alliance“: vznikajúce partnerstvo Taiwanu so strednou a východnou Európou

Taiwan rýchlo získava nových spojencov v strednej a východnej Európe (CEE), vďaka rastúcemu uznaniu ekonomických a technologických schopností tohto ostrovného štátu. Spolu s partnermi v strednej a východnej Európe vznikol názov „Dumbling Alliance“.

Podľa medzinárodných think-tankov sa spolupráca medzi Európskou úniou a Taiwanom zvýšila sedemnásobne, pričom hnacou silou sú regióny strednej a východnej Európy.

„Dumbling Alliance“ Taiwanu a štyroch krajín strednej a východnej Európy – Poľska, Litvy, Českej republiky a Slovenska, ktoré sú spojené s európskymi frontovými silami na Taiwane aj mimo neho, sú v častom kontakte a uznávajú Taiwan.

Aliancia si medzi taiwanským ľudom a jeho elitami získala značnú politickú priazeň po darovaní vakcín proti COVID-19 Taiwanu spolu s Litvou, Poľskom, Českou republikou a Slovenskom.

Podľa Centra pre východoázijské štúdie (CEIAS) EU-Taiwan Tracker zaznamenala EÚ v rokoch 2019 až 2022 výrazný nárast svojich aktivít súvisiacich s Taiwanom, pričom krajiny strednej a východnej Európy boli zodpovedné za takmer 60 percent kontaktov v roku 2022. Litva a Slovensko zaznamenali medziročne vyššie záväzky s Taiwanom ako veľké členské štáty ako Francúzsko alebo Nemecko.

Odborné znalosti Taiwanu v oblasti výroby polovodičov a obnoviteľnej energie vyzdvihol CEIAS ako cenné pre hospodársky rozvoj Poľska. Správa CEIAS tiež poznamenáva, že Poľsko môže zohrávať úlohu pri podpore účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

Napriek diplomatickej izolácii Taiwanu, ktorý ako suverénny štát uznáva len niekoľko krajín, experti veria, že Taiwan má čo ponúknuť ako partner Poľsku a ďalším krajinám, ktoré sa snažia rozšíriť svoje ekonomické a technologické kapacity.

V roku 2020 Taiwan a Poľsko podpísali memorandum o porozumení o spolupráci v oblasti vedy a techniky vrátane spoločných výskumných projektov a výmeny odborníkov a vedcov. Hoci vzťah medzi Taiwanom a Poľskom nie je tak široko medializovaný ako iné medzinárodné partnerstvá, v posledných rokoch neustále rastie.

Keďže ekonomika Taiwanu neustále rastie a jeho globálny vplyv sa rozširuje, mnohé krajiny sa snažia nadviazať užšie vzťahy s ostrovným štátom.

Rastúca angažovanosť krajín strednej a východnej Európy s Taiwanom zvýrazňuje hodnotu príspevkov Taiwanu do regiónu aj mimo neho, a to aj napriek diplomatickým prekážkam. „Zlomená aliancia“ možno začala ako prejav náklonnosti, ale ukázala sa ako sila, s ktorou treba počítať, pokiaľ ide o ekonomické príležitosti a diplomatickú spoluprácu v Európe.

Zdroj:

READ  Zdá sa, že umierajúce svetlo prijíma prepínací port • Eurogamer.net

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close