Technológie

„Dumbling Alliance“: vznikajúce partnerstvo Taiwanu so strednou a východnou Európou

Taiwan rýchlo získava nových spojencov v strednej a východnej Európe (CEE), vďaka rastúcemu uznaniu ekonomických a technologických schopností tohto ostrovného štátu. Spolu s partnermi v strednej a východnej Európe vznikol názov „Dumbling Alliance“.

Podľa medzinárodných think-tankov sa spolupráca medzi Európskou úniou a Taiwanom zvýšila sedemnásobne, pričom hnacou silou sú regióny strednej a východnej Európy.

„Dumbling Alliance“ Taiwanu a štyroch krajín strednej a východnej Európy – Poľska, Litvy, Českej republiky a Slovenska, ktoré sú spojené s európskymi frontovými silami na Taiwane aj mimo neho, sú v častom kontakte a uznávajú Taiwan.

Aliancia si medzi taiwanským ľudom a jeho elitami získala značnú politickú priazeň po darovaní vakcín proti COVID-19 Taiwanu spolu s Litvou, Poľskom, Českou republikou a Slovenskom.

Podľa Centra pre východoázijské štúdie (CEIAS) EU-Taiwan Tracker zaznamenala EÚ v rokoch 2019 až 2022 výrazný nárast svojich aktivít súvisiacich s Taiwanom, pričom krajiny strednej a východnej Európy boli zodpovedné za takmer 60 percent kontaktov v roku 2022. Litva a Slovensko zaznamenali medziročne vyššie záväzky s Taiwanom ako veľké členské štáty ako Francúzsko alebo Nemecko.

Odborné znalosti Taiwanu v oblasti výroby polovodičov a obnoviteľnej energie vyzdvihol CEIAS ako cenné pre hospodársky rozvoj Poľska. Správa CEIAS tiež poznamenáva, že Poľsko môže zohrávať úlohu pri podpore účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

READ  Steam oslavuje svoje 20. výročie novými zľavami

Napriek diplomatickej izolácii Taiwanu, ktorý ako suverénny štát uznáva len niekoľko krajín, experti veria, že Taiwan má čo ponúknuť ako partner Poľsku a ďalším krajinám, ktoré sa snažia rozšíriť svoje ekonomické a technologické kapacity.

V roku 2020 Taiwan a Poľsko podpísali memorandum o porozumení o spolupráci v oblasti vedy a techniky vrátane spoločných výskumných projektov a výmeny odborníkov a vedcov. Hoci vzťah medzi Taiwanom a Poľskom nie je tak široko medializovaný ako iné medzinárodné partnerstvá, v posledných rokoch neustále rastie.

Keďže ekonomika Taiwanu neustále rastie a jeho globálny vplyv sa rozširuje, mnohé krajiny sa snažia nadviazať užšie vzťahy s ostrovným štátom.

Rastúca angažovanosť krajín strednej a východnej Európy s Taiwanom zvýrazňuje hodnotu príspevkov Taiwanu do regiónu aj mimo neho, a to aj napriek diplomatickým prekážkam. „Zlomená aliancia“ možno začala ako prejav náklonnosti, ale ukázala sa ako sila, s ktorou treba počítať, pokiaľ ide o ekonomické príležitosti a diplomatickú spoluprácu v Európe.

Zdroj:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close