Svet

Dvaja horolezci na Everest zomreli v dôsledku vyčerpania

Nepálski organizátori cestovania vo štvrtok oznámili, že na Mount Evereste zahynuli dvaja zahraniční horolezci, jeden Američan a jeden Švajčiar. Obaja zomreli na vyčerpanie. Nepálske ministerstvo cestovného ruchu oznámilo pravidlá kontroly počtu horolezcov, ktorí sa snažia dostať na vrchol.

„V stredu zahynuli dvaja horolezci,“ informovala agentúru AFP Mingma Snake zo Summitu sedem. AcerPress.

Šerpa Čang Tawa z tej istej organizácie uviedol, že švajčiarsky horolezec „trpel únavou“ po dosiahnutí vrcholu hory (8 848,86 metra).

„Poslal som ďalších dvoch hadov s kyslíkom a jedlom, ale bohužiaľ ho nedokázali zachrániť,“ uviedol druhý na Instagrame.

Americká horolezkyňa dosiahla Hillaryho krok, organizátori však uviedli, že musí pomôcť vystúpiť, keď sa stala obeťou slepoty kvôli snehu a únave. Mohol sa presunúť do tábora 4, kde čoskoro zomrel.

Z dôvodu nepriaznivého počasia a oboch teliesok je vysoko, nie je možné ich spustiť z hory a poslať ich späť, uviedol Daneshwar Kurakain zo vrchov Seven Sumk Hills.

Za posledných pár sezón sa veľké množstvo horolezcov pokúsilo dosiahnuť vrchol Everestu, čo viedlo k väčšiemu počtu davov a ďalším úmrtiam.

Preto nepálske ministerstvo cestovného ruchu oznámilo pravidlá kontroly počtu horolezcov, ktorí sa snažia dostať na „strechu sveta“.

Autor: R.K.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close