Veda

„Dvakrát väčší ako Zem.“

Veľká červená škvrna sa od posledného merania kozmickou loďou Voyager zmenšuje

Vesmírna agentúra NASA pravidelne zachytáva ohromujúce zábery nášho vesmíru, vďaka čomu sú milovníci vesmíru očarení. Držadlo Instagramu NASA je pokladom pre tých, ktorí milujú sledovanie vzdelávacích videí a atraktívnych obrázkov zobrazujúcich našu planétu, galaxie a iné nebeské telesá.

Nedávno sa vesmírna organizácia podelila o úchvatnú snímku Veľkej červenej škvrny na Jupiteri, ktorú urobila jej kozmická loď Juno. Táto snímka bola urobená zo vzdialenosti asi 13 917 km vesmírnou sondou Juno, ktorá skúma obrovskú planétu. Veľká červená škvrna je búrka, ktorá je dvakrát väčšia ako Zem a existuje už viac ako 350 rokov

Snímka NASA zobrazuje Veľkú červenú škvrnu v strede obklopenú špirálovitými hnedými, oranžovými a červenými škvrnami. Jupiterov horizont je viditeľný v hornej časti obrázku, kde kontrastuje s béžovými, hnedými a modrými tónmi.

Pozri obrázok tu:

Podľa NASA oblasť vysokého tlaku v atmosfére Jupitera generuje anticyklonálne búrky už viac ako 350 rokov, čím vzniká najrozpoznateľnejší znak plynného obra.

Veľká červená škvrna sa však od posledného merania kozmickou loďou Voyager v roku 1979 zmenšuje a za posledné štyri desaťročia sa jej výška zmenšila osemnásobne a šírka sa zmenšila najmenej o tretinu, odhalil nový obrázok.

''Veľká červená škvrna je stále dvakrát taká veľká ako Zem a nedávne štúdie z Juno naznačujú, že búrka je pochovaná asi 300 km pod mrakmi planéty. „Bez pevnej pôdy na Jupiteri, ktorá by oslabila búrky, vietor vo Veľkej červenej škvrne dosahuje rýchlosť asi 643 km/h,“ uviedla NASA.

Vesmírna loď Juno s veľkosťou basketbalového ihriska bola vypustená v roku 2011 a bola ôsmou kozmickou loďou, ktorá navštívila Jupiter. Na obežnú dráhu Jupitera sa dostala 4. júla 2016. Teraz je v treťom roku rozšírenej misie, ktorej cieľom je rozprávať o histórii obrovskej planéty.

READ  SpaceX Falcon 9 vypustí 22 satelitov Starlink z Kalifornie – Spaceflight Now

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close