Svet

Egypt žiada USA o pomoc pri obnovení dohody o priehrade Etiópie

Zverejnené dňa:

WASHINGTON (AFP) – Egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sísí v stredu požiadal Spojené štáty o pomoc, aby dotlačili Etiópiu k dohode o megapriehrade, ktorú vyprahnutý arabský národ považuje za existenčnú hrozbu.

Sísí, ktorý je vo Washingtone na summite USA a Afriky, slávnostne otvoril priehradu Grand Etiópskej renesancie spolu s ministrom zahraničia Anthonym Blinkenom, ktorý sa deň predtým stretol s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom.

„Je to pre nás veľmi životná a existenčná záležitosť. A ďakujeme Spojeným štátom za ich podporu a pozornosť,“ povedal CC pre Blinken.

„Niečo dobré sa dá dosiahnuť dosiahnutím právnej dohody podľa medzinárodných štandardov a noriem. Nežiadame nič iné,“ povedal.

„V tejto veci potrebujeme vašu podporu.“

Priehrada na Níle za 4,2 miliardy dolárov, najväčšia v Afrike, bola zdrojom intenzívneho trenia medzi Etiópiou a Egyptom a Sudánom.

Egypt, ktorý sa na rieke spolieha na 97 percent svojej zavlažovacej a pitnej vody, sa obáva, že priehrada zníži už aj tak obmedzené zásoby vody.

Abiy prisľúbil, že bude pokračovať v rozhovoroch o priehrade, ale pokročil v plnení a prevádzke počiatočných turbín.

Predchádzajúca americká administratíva Donalda Trumpa, blízkeho spojenca prezidenta Sísího, ktorý pôsobil ako vojenský veliteľ, sa po rokovaní o urovnaní pokúsila zmraziť pomoc Etiópii, pričom obvinila Addis Abebu, že sa nezapojila do dobrej vôle.

Trump, keď bol v Bielom dome, vyvolal vlnu návrhov, aby Egypt zaútočil na priehradu, čo Káhira verejne odmietla.

Administratíva prezidenta Joea Bidena zaujala nenápadný prístup, uprednostňuje diplomaciu, ale neviaže pomoc na túto tému.

Bidenove vzťahy s Etiópiou sa však zhoršili pre nesúvisiace obavy z porušovania práv pri ofenzíve proti rebelom v regióne Tigray, ktorá sa skončila minulý mesiac po uzavretí dohody.

READ  Thajský expremiér Thaksin pripravuje žiadosť o milosť: právnik

Biden sa ujal úradu v otázkach občianskych práv, do značnej miery sa dištancoval od Sisiho, ale ocenil jeho úlohu pri minuloročnom prímerí v Gaze a usporiadaní minulomesačného klimatického summitu OSN.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close