Svet

Konflikt na Ukrajine: Po vyhlásení nových sankcií sa ruský rubeľ znehodnotil

Odkedy západné štáty oznámili nové sankcie proti ruskej okupácii Ukrajiny, rubeľ sa voči doláru prepadol až o 40 percent.

Z ruského tanku zničeného ukrajinskými silami na kraji cesty v Lukanskej oblasti 26. februára 2022 stúpa dym.
foto: AFP alebo s licenciou

Nový rekord pre ruskú menu padol po tom, čo niektorým bankám v krajine zakázali používať platobný systém Swift International.

Ruská centrálna banka v nedeľu vyzvala banky v krajine, aby zostali pokojné kvôli obavám z kolapsu.

Rastúce napätie tiež pomohlo vytlačiť ropu Brent nad 100 dolárov za barel.

Krok Európskej únie, Spojených štátov a ich spojencov odrezať niekoľko ruských bánk od Swiftu je doteraz najtvrdšou akciou, ktorá bola voči Moskve v ukrajinskom konflikte uvalená.

Zmrazia sa aj aktíva ruskej centrálnej banky, čím sa obmedzí prístup krajiny k devízovým rezervám.

V spoločnom vyhlásení sa uvádza, že cieľom je „ďalšia izolácia Ruska od Medzinárodného menového fondu“.

Ruská rubeľová minca s dvojitým orlom.

Jeden ruský rubeľ
foto: 123RF

Rusko sa pri vývoze ropy a zemného plynu vo veľkej miere spolieha na systém Swift.

„Rusko čelí izolácii od svetovej ekonomiky v štýle Iránu a Severnej Kórey, kým nenájde alternatívny spôsob, ako dosiahnuť globálny finančný systém – ak je ruská centrálna banka a najväčšie ruské banky – už odpojené od korešpondenčnej banky,“ povedal Ari Redford. z Blockchainu. Pre BBC to povedali analytici DRM Labs.

Redford bol predtým na ministerstve financií USA, kde bol hlavným poradcom námestníka ministra pre terorizmus a finančné spravodajstvo.

Investori boli v pohotovosti aj po tom, čo Vladimir Putin v pondelok nariadil ruskej armáde uviesť svoje jadrové obranné sily do „osobitnej pohotovosti“.

READ  Zúfalá párty! Vládou 19 sa týka takmer 70 lekárov a sestier s preočkovaním

„Finančné trhy sú poháňané udalosťami na Ukrajine,“ povedala Katrina L., ekonómka z Moody’s Analytics v Sydney.

„Oznámenia týkajúce sa sankcií a vojenských akcií budú tento týždeň trhovými krokmi,“ povedal pre BBC.

Minulý týždeň agentúra Moody’s uviedla, že prehodnotí ruské dlhopisy a zredukuje ich na „junk“, čím by sa Rusko zaradilo do ligy nebezpečných krajín. Konkurenčná ratingová agentúra S&P už uvrhla krajinu do odpadu.

Ruská centrálna banka cez víkend prosila o mier v obavách, že nové finančné sankcie by mohli vyvolať kolaps v jej bankách.

Uviedla, že „má zdroje a nástroje potrebné na udržanie finančnej stability a zabezpečenie prevádzkovej kontinuity finančného sektora“.

Tok ruských bánk môže byť videný ako veľa ľudí, ktorí sa snažia vybrať peniaze. V piatok bola centrálna banka Ruska nútená zvýšiť množstvo peňazí vydávaných do bankomatov po tom, čo dopyt po peniazoch dosiahol najvyššiu úroveň od marca 2020.

Alexandre Maudin, šéf investícií v SMBC Private Wealth, verí, že „bankové hnutie už prebieha a v najbližších dňoch sa zintenzívni.“

„Vojenský konflikt bude trvať dlhšie, ako Putin očakával, a reakcia Západu a svetového spoločenstva bude horšia, ako očakával,“ povedal.

Európska centrálna banka (ECB) v pondelok uviedla, že väčšinový Sberbank vlastnený ruskou vládou, niekoľko ruských európskych dcérskych spoločností, zlyháva alebo môže zlyhať pre povesť vojny na Ukrajine.

Sberbank Europe AG, ktorá mala na konci minulého roka celkové aktíva vo výške 22,3 miliardy NZ, spolu so svojimi chorvátskymi a slovinskými jednotkami zaznamenala v posledných dňoch rýchly odliv vkladov a možno nedokázala splatiť svoje dlhy alebo iné dlhy, ECB , povedal supervízor veriteľa.

– BBC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close