Svet

Ekonomické údaje Číny sú opäť pod drobnohľadom, pričom miestni predstavitelia varujú pred zavádzajúcimi číslami

Čínska štatistická komisia vydala nové varovanie pre miestne úrady pred zasahovaním do prípravy a zberu údajov s cieľom zvýšiť efektivitu, ako súčasť nedávneho úsilia o zlepšenie presnosti údajov a spresnenie ekonomického rozhodovania v Pekingu.

Národný štatistický úrad (NBS) vo štvrtok uviedol, že niektoré regióny v juhozápadnej provincii Kuej-čou stále falšujú údaje, zatiaľ čo vlády niektorých okresov v severozápadnej provincii Shaanxi uviedli, že zasahovali do zberu údajov.

Podľa dvoch správ zverejnených na svojej webovej stránke však úrad neposkytol mená a súvisiace údaje ani nezverejnil žiadne odsúdenia.

Analytici sa už dlho obávajú presnosti a spoľahlivosti čínskych údajov a nedostatočnej transparentnosti, zatiaľ čo Peking potrebuje spoľahlivé štatistiky na usmerňovanie svojej politiky.

Úrad počas leta skontroloval niekoľko provincií vrátane Hebei, Heilongjiang, Henan, Hunan, Guizhou a Shaanxi, aby sa ubezpečil, že surové ekonomické údaje boli zhromaždené od skutočných podnikov a neboli nafúknuté úradníkmi.
Nové kolo návštev sa začalo začiatkom minulého mesiaca a zahŕňalo inšpekcie šiestich provincií a ministerstva obchodu a ministerstva prírodných zdrojov.

Dvakrát za desaťročie bol spustený celoštátny ekonomický prieskum podnikov a domácností, od ktorého sa očakáva, že poskytne informácie o situácii po Covide a upozorní na straty, ktoré podniky utrpeli v dôsledku čínskej politiky nulového výskytu Covid.

„Spoľahlivosť údajov je zásadne dôležitá pre racionálnu tvorbu politiky a obchodné rozhodovanie,“ povedal profesor Chen Shiwu, vedúci financií na Hongkongskej univerzite.

„Určite je v záujme vlády zabezpečiť maximálnu spoľahlivosť údajov.“

Na stretnutiach s miestnymi predstaviteľmi štatistický úrad uviedol, že niektorým predstaviteľom na úrovni miest a okresov v provincii Henan chýbalo úplné pochopenie „vysokej kritickosti a požiadaviek“ spoľahlivosti údajov.

Riaditeľ NBS Kang Yi sa tiež nechal počuť, že vlády niektorých krajov poskytujú HDP a ďalšie ekonomické štatistiky ako súčasť „makroekonomického manažmentu“.

Miestni predstavitelia majú tendenciu zvyšovať ekonomické čísla, aby zvýšili svoje šance na povýšenie, alebo sú pod tlakom, aby splnili ciele hospodárskeho rastu.

Rozširujúca sa dlhová kríza miestnych vlád viedla k zvýšenému úsiliu o falšovanie údajov.

V zriedkavom októbrovom kroku stály výbor Národného ľudového kongresu varoval, že niektoré údaje o kvalite aktív o malých a stredných finančných inštitúciách „nezodpovedajú skutočne situácii“.
Peking už predtým potrestal úradníkov a prepracoval systémy zberu údajov a podávania správ, vrátane centralizovanej produkcie údajov a podávania správ na štátnej a provinčnej úrovni.
Chen z University of Hong Kong povedal, že jedným štrukturálnym spôsobom je vytvorenie štatistických úradov bez politického zasahovania.

„Je to možné, ak to Peking myslí s racionálnou tvorbou politiky vážne,“ dodal.

NBS zbierala čoraz väčšie množstvo údajov, vrátane priemyselnej produkcie, či už priamo od veľkých firiem, alebo prostredníctvom prieskumov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close