Svet

Erdogan poslal Macrona opäť na psychologické vyšetrenie

Turecký prezident zaútočil na Macrona v sobotu a nedeľu.

25. októbra 2020 o 17:33 TASR

ISTANBUL. Turecké Prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opäť vyzval svojho francúzskeho partnera Emmanuela Macronapodrobiť sa vyšetreniu jeho psychického stavu.

Podľa AFP turecký prezident v televíznom prejave z mesta Malatya obvinil Macrona z „sedenia s Erdoganom vo dne v noci“.

Podľa Erdogana je Macron „prípad, takže skutočne potrebuje preskúmanie jeho psychického stavu“.

Erdogan v sobotu kritizoval aj Macrona

Erdoganove vyjadrenia v nedeľu odsúdil aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

„Vyjadrenia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana týkajúce sa prezidenta Emmanuela Macrona sú neprijateľné. Vyzývam Turecko, aby zastavilo túto nebezpečnú špirálu konfrontácie,“ uviedol.

Súvisiaci článok Erdogan urazil Macrona: Má psychické problémy a potrebuje ošetrenie Čítať

Erdogan poslal v sobotu Macrona aj na vyšetrenie. Macron reagoval na túto kritiku, ktorá smerovala k jeho vyhláseniam o ochrane Francúzska pred radikálnym islamom, zavolaním francúzskeho veľvyslanca v Turecku na konzultácie.

Erdogan kritizoval postoj francúzskeho prezidenta k islamu a moslimom, pričom citoval Macronov plán chrániť sekulárne hodnoty francúzskeho štátu pred radikálnym islamom.

Jeho súčasťou by mal byť aj prísnejší dohľad nad školskou dochádzkou detí z moslimských rodín a lepšia kontrola financovania mešít zo zahraničia.

„Čo má táto osoba menom Macron spoločné s islamom a moslimami?“ rečnícky požiadal Erdogana na sobotňajšom stretnutí jeho vládnej strany v Kayseri.

Turecký prezident tiež uviedol, že Macron uviedol, že „nechápe slobodu náboženského vyznania“.

Napätie sa stupňuje

Napätie medzi oboma svetovými lídrami sa v posledných mesiacoch stupňovalo, najmä v súvislosti s rozdielnymi názormi na množstvo medzinárodných otázok.

Napríklad Macron a Erdogan sa nezhodujú v bojoch v Sýrii a Líbyi, ani v spore medzi Arménskom a Azerbajdžanom o územie Náhorného Karabachu, v ktorom Ankara otvorene podporuje azerbajdžanskú armádu.

READ  Pred 102 rokmi sa skončila prvá svetová vojna: prezident zistil, kde je pochovaný jej pradedo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close