Svet

Prezident Jokowi víta delegátov na 43. samite ASEAN v Jakarte

JAKARTA (ANTARA) – Prezident Joko Widodo (Jokowi) a prvá dáma Iriana privítali v utorok príchod 43. samitu Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Jakarte.

Pár osobne privítal a pozdravil delegátov, keď začali prichádzať o 9:35 (2:35 GMT) do plenárnej sály Kongresového centra Jakarta, hlavného miesta konania summitu.

Laoský premiér Sonexe Sibandon, kambodžský premiér Han Manet, generálny tajomník thajského ministerstva zahraničných vecí Saran Saronchuan, filipínsky prezident Ferdinand Marcos Jr. a singapurský premiér Lee Hsien Loong prišli jeden po druhom na miesto konania.

Malajzijský premiér Anwar Ibrahim, vietnamský premiér Bamin Chin a brunejskodarussalamský sultán Hassanal Bolkiah sa spolu s princom Abdulom Madinom zúčastnili delegácie ASEAN.

Na 43. summite ASEAN sa ako pozorovateľ zúčastní aj timorský premiér Sanana Gusmao.

Indonézia ako hostiteľ samitu a predseda ASEAN v roku 2023 pozvala bangladéšskeho prezidenta Mohammada Shahabuddina, prezidenta Indického oceánskeho združenia (IORA), premiéra Cookových ostrovov Marka Browna a prezidenta Tichomorských ostrovov. fórum (PIF) na samit.

Súvisiace správy: ASEAN FM odporúčajú víziu 2045 na 43. summite

Medzitým zakázala politickým delegátom z Mjanmarska účasť na tábore v dôsledku pretrvávajúcej nevyriešenej politickej krízy v krajine vyvolanej prevratom vojenskej junty proti zvolenej vláde.

43. ročník ASEAN-u, ktorý sa bude konať 5. – 7. septembra, odštartoval delegátmi spoločným spievaním hymny ASEAN-u a potom si vychutnali vystúpenia takých skupín ako Amow Dancer a Geethabhoomi Voice.

V prvý deň summitu sa delegáti zúčastnia na plenárnom zasadnutí, stretnutí ASEAN-Indo-pacifického fóra (AIPF) a na ústraní.

Tento rok má Indonézia tému „ASEAN Matters: Epicenter of Development“, ktorá odráža jej odhodlanie zabezpečiť význam ASEAN-u na globálnej scéne a zabezpečiť, aby bolo schopné čeliť výzvam, ktoré pred ním stoja, a zároveň podporovať regionálnu stabilitu a mier. .

READ  Jedna rodina, päť kandidátov: dynastie vládnu na thajskom vidieku

Prostredníctvom propagácie tejto témy si Indonézia predstavuje juhovýchodnú Áziu ako odolný, prispôsobivý a inkluzívny región a udržiava si postavenie regiónu ako centra ekonomického rozvoja vo svete tým, že povzbudzuje krajiny ASEAN, aby posilnili spoluprácu.

Súvisiace správy: ASEAN musí prijať odvážne rozhodnutia, aby sa pohol vpred: Indonézsky FM

Preložili: Yashinta Difa, Tegar Noorpitra
Strih: Uni Arisanti Sinaga
Copyright © ANTARA 2023

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close