Svet

Erdogan sľubuje nápravu po tom, čo Turecko zničí volebnú porážku

ISTANBUL 1. apríla – Prezident Tayyip Erdogan dnes sľúbil, že napraví chyby, ktoré viedli k porážke jeho strany v miestnych voľbách v Turecku, v ktorých opozičné strany využili ekonomickú krízu na odcudzenie moslimských voličov a spochybnili jeho reformné plány.

Včerajšie hlasovanie znamenalo najhoršiu porážku Erdogana a jeho strany AK (AKP) za viac ako 20 rokov pri moci, oživilo opozíciu a ponechalo starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua ako hlavného kandidáta na prezidenta.

Reklama

Reklama

Po prekreslení politickej mapy, ktorej dlho dominovala AKP, vyhrala Republikánska ľudová strana (CHP) po prvýkrát po desaťročiach ľudové hlasovanie a prehnala väčšinu veľkých miest, čím prenikla do konzervatívneho centrálneho Turecka.

Analytici uviedli, že voliči stratili trpezlivosť so 70-percentnou infláciou a krízou životných nákladov, ktorú podporil Erdoganov rozdeľujúci politický štýl.

Výsledok zmaril jeho nádeje na prijatie novej ústavy, ktorá by mohla predĺžiť jeho vládu aj po roku 2028, keď sa skončí jeho funkčné obdobie, uviedli. Hoci AKP a jej spojenci majú v parlamente väčšinu, Erdogan bude potrebovať širokú podporu alebo úspešné referendum o novej ústave.

Erdogan v pondelok skoro ráno predniesol pochmúrny a introspektívny prejav. „Toto nie je pre nás koniec, ale v skutočnosti bod obratu,“ povedal a priznal „stratu výšky“ pre AKP.

„Ak sme urobili chybu, napravíme ju,“ povedal davu v sídle AKP v Ankare bez toho, aby špecifikoval, aké zmeny by mohol urobiť vo svojej strane alebo v politike.

V reakcii na to turecké akcie vzrástli a líra – ktorá za päť rokov stratila viac ako 80 percent svojej hodnoty – dosiahla ďalšie rekordné minimum voči doláru, čo je sviatok mnohých globálnych finančných trhov.

Inflácia hryzie

Erdogan urobil náhly obrat v hospodárskej politike po víťazstve v minuloročných národných voľbách, čo viedlo k agresívnym úrokovým sadzbám na potlačenie inflačných očakávaní.

Erdogan vyzval na trpezlivosť s pomalým ekonomickým rastom a vysokými nákladmi na pôžičky, pričom sľúbil stiahnutie koncom tohto roka a minister financií Mehmet Simcek v pondelok povedal, že program uťahovania opaskov bude pokračovať.

Volební kandidáti AKP však zvíťazili v mestách Istanbul a Ankara a dokonca aj v hlbokých proerdoganských baštách, ako sú provincie Bursa, Afyonkarahisar a Atiyaman.

„Je to hlavne ekonomika a najmä inflácia… príbeh. Myslím si, že voliči sa rozhodli potrestať Erdogana z týchto dôvodov,“ povedal Wolfgang Piccoli, spolušéf poradenskej spoločnosti Teneo pre politické riziká.

AKP podľa neho stratila kontrolu nad priemyselnými oblasťami, kde veľké množstvo pracovníkov poberá minimálnu mzdu, čo stlačilo infláciu späť aj napriek veľkému zvýšeniu.

AKP ako celok „trpela prehnanou sebadôverou“, povedal Piccoli, poukazujúc na víťazstvo islamistickej strany New Welfare Party, ktorá sa prekvapivo ukázala ako tretia najväčšia strana s podporou 6,2 percenta.

Analytici uviedli, že New Welfare profitovalo zo zaujatia tvrdšieho postoja ako Erdogan voči Izraelu ku konfliktu v Gaze, čo pomohlo odlákať lojálnych voličov od islamisticky zakorenenej AKP.

'Nemocný z bitiek a hádok'

CHP – strana zakladateľa moderného Turecka Mustafu Kemala Atatürka – získala 38 percent celoštátnej podpory, viac ako dva body pred AKP a prelomila 25 percentný strop, ktorý mala v tomto storočí.

Opozičné noviny Kumhuriyet to označili za „historické víťazstvo“, ktoré dalo Erdogana lekciu.

Imamoglu z CHP získal 51 percent podpory v Istanbule, najväčšom tureckom meste, o 11 percentuálnych bodov pred svojim rivalom z AKP napriek tomu, že prieskumy poukazovali na tesný súboj.

Zvíťazil napriek rozpadu opozičnej koalície po minuloročných volebných porážkach, čím oslovil Kurdov a ďalších ľudí mimo obvykle sekulárnej základne CHP.

„Éra vlády jedného muža sa dnes skončila,“ povedal včera večer tisíckam svojich priaznivcov 53-ročný Imamoglu.

READ  Odňatie slobody na viac ako 10 rokov za získanie práce s falošnou kvalifikáciou

Bývalý podnikateľ, ktorý vstúpil do politiky v roku 2008, pred piatimi rokmi porazil Erdoganovho kandidáta v miestnych voľbách, čím sa skončila 25-ročná vláda AKP a jej islamistických predchodcov v meste. V súčasnosti vraj kandiduje v prezidentských voľbách.

„Nehlasovali sme za (AKP) kvôli ekonomickým podmienkam a nesplneným sľubom,“ povedal účtovník Onur Hizmetsi (42), ktorý povedal, že posledných 15 rokov volil AKP.

„Všetky strany sa musia vzdialiť od polarizácie a urobiť niečo pre našu krajinu v jednote,“ povedal na verejnom námestí na ázijskej strane Istanbulu. – Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close