Svet

Erdogan v miestnych voľbách v Turecku bojuje s hlavným rivalom – svetom

Tureckí voliči išli v nedeľu k urnám v komunálnych voľbách so všetkými očami upretými na národný „klenot“ Istanbul, o ktorom prezident Recep Tayyip Erdogan dúfa, že ho vytrhne z rúk opozície.

Erdoganova cesta k moci v Turecku sa začala v Istanbule v roku 1994, keď bol zvolený za starostu mýtického mesta, ktoré sa rozprestiera na hraniciach Európy a Ázie.

Jeho spojenci držali mesto, kým pred piatimi rokmi neprevzal kontrolu Ekrem Imamoglu zo sekulárnej Republikánskej ľudovej strany (CHP).

Len čo bol vlani v máji opätovne zvolený za prezidenta – hlavou štátu je od roku 2014 – spustil Erdogan kampaň na oživenie mesta so 16 miliónmi obyvateľov.

„Istanbul je klenot, poklad a jablko našej krajiny,“ povedal 70-ročný líder na nedávnom zhromaždení v meste.

„Kto vyhrá Istanbul, vyhrá Turecko,“ pripomenul raz Erdogana Erman Bakirci, prieskumník prieskumu Gonda Research and Consultancy.

Turecký prezident nominoval za svojho kandidáta bývalého ministra životného prostredia Murata Kuruma.

Nedávne prieskumy ukázali, že Imamoglu s miernym náskokom porazil spojenca Erdogana, ktorý sa dostal do medzinárodných titulkov vo voľbách v roku 2019.

Analytici však varujú, že prieskumy v Turecku sa už predtým mýlili a výsledky nie sú ani zďaleka isté.

Hlasovanie v roku 2019 bolo kontroverzne anulované, ale Imamoglu vyhral opakované hlasovanie s ešte väčším rozdielom, čo z neho urobilo okamžitého hrdinu pre ťažko rozbitú Turkievovu opozíciu a impozantného súpera pre Erdogana.

READ  Bilawal kritizuje PML-N, ale podporuje Shebaza za pakistanského premiéra, tvrdí, že novým prezidentom bude otec Asif Zardari

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close