Hlavné správy

EÚ a USA vyzývajú na rýchlu politickú transformáciu vo Venezuele

Bogota, 14. augusta (TASR) – Európska únia, skupina Lima a USA v piatok vyzvali na rýchlu politickú transformáciu vo Venezuele. DPA o tom informovala.

Signatári vyhlásenia zdôrazňujú, že súčasná pandémia koronavírusov “zvýšila naliehavosť ukončenia súčasného stavu„vo Venezuele, ktorá v posledných rokoch prešla hlbokou politickou a hospodárskou krízou.

Signatári deklarácie vyzývajú obyvateľov Venezuely, aby požadovali vytvorenie čo najskôr. “vrátane prechodnej vlády„, ktorý“povedie krajinu k slobodným a spravodlivým prezidentským voľbám„.

Podľa signatárov parlamentné voľby, ktoré chce venezuelský režim konať v decembri, nemôžu poskytnúť politické riešenie krízy a môžu viesť k ďalšej polarizácii spoločnosti.

Hlavné opozičné strany plánujú voľby bojkotovať. Tvrdia, že ide o pokus vlády prezidenta Nicolása Madura zabaviť podvod Národného zhromaždenia, ktoré je poslednou opozíciou.

Guaidó sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely a desiatky krajín sveta ho uznali za hlavu štátu. Nepodarilo sa mu však zosadiť Maduru, ktorej podporujú Rusko, Čína, Kuba a Irán.

Humanitárna, sociálna a politická situácia vo Venezuele sa naďalej zhoršuje,„uvedené vo vyhlásení EÚ, USA a skupiny Lima, ktoré tiež odkazuje na“ochrnutý systém verejného zdraviaText vyhlásenia uverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí USA.

Počet infekcií koronavírusmi vo Venezuele sa nedávno zvýšil. V krajine už zaznamenalo 30 369 prípadov nákazy a 259 úmrtí.

READ  Česi rozširujú kontroly na slovenských hraniciach, aby obmedzili migráciu Poliakov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close