Hlavné správy

EÚ môže znížiť financovanie Slovenska, ak sa poruší pravidlo: oficiálne

Slovenská populistická vláda by mohla čeliť finančným sankciám, ak prijme reformy súdnictva považované za hrozbu pre právny štát, uviedol v pondelok vysoký predstaviteľ Európskej únie.

Koalícia na čele s premiérom Robertom Ficom chce zmierniť tresty za korupciu a ekonomické trestné činy a vzdať sa ochrany oznamovateľov pre políciu.

Reformy, ktoré vyvolali kritiku zo strany Európskej únie a domácej opozície, zahŕňajú zrušenie špeciálnej prokuratúry na stíhanie korupcie na vysokých miestach a organizovaného zločinu.

„Právo EÚ hovorí, že štát, ktorý nezaručuje ochranu pred korupciou, nemôže dostať financie,“ povedala pre AFP Vera Djurová, komisárka pre hodnoty a transparentnosť.

Varoval, že zrušením špeciálnej prokuratúry by sa „niektoré prípady zamietli pod koberec“.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Jurová v Prahe vyzvala Figovu vládu, aby pred schválením reforiem uskutočnila „širšie konzultácie“.

„Prokurátori musia byť nezávislí od politiky, pretože môžu riešiť prípady, ktoré sa týkajú vysokých politikov,“ povedala Jurová s tým, že systém prokuratúry „musí byť úplne apolitický.“

Tisíce ľudí vyšli v posledných týždňoch do ulíc, aby protestovali proti reformám, ktoré chce Ficova administratíva zaviesť urýchlene.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Opozičný líder Michael Chimeka povedal, že reformy boli navrhnuté tak, aby ochránili Figa pred trestným stíhaním.

Figo, právnik, ktorý vedie vládu troch strán, ktorá zahŕňa krajne pravicovú nacionalistickú stranu, v decembri povedal, že špeciálna prokuratúra je „neopraviteľná“.

„Táto organizácia, ktorá porušuje ľudské práva, nemá v slovenskom súdnictve miesto,“ povedal s tým, že jej agendy by sa mala ujať vrchná prokuratúra.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Minulý týždeň tiež v parlamente povedal, že jeho vláda „urobí všetko“, aby zabezpečila schválenie kontroverzných reforiem.

READ  Úvod AJFF: Osvienčimská správa

Figova strana Smar-SD vyhrala parlamentné voľby vlani v septembri, čím získal štvrté funkčné obdobie ako predseda vlády.

Jeho predchádzajúce pôsobenie sa predčasne skončilo v roku 2018 v dôsledku celonárodných protestov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Reformy súdnictva boli ostro kritizované v uznesení Európskeho parlamentu minulý týždeň.

„Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podkopávajú boj EÚ proti podvodom,“ uvádza sa v správe.

Slovensko by mohlo nasledovať susedov Maďarsko a Poľsko pri strate finančných prostriedkov EÚ kvôli obavám z právneho štátu.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Problémy nastávajú, keď sa víťaz volieb snaží v súlade s princípmi právneho štátu enormne ovplyvňovať veci, ktoré by vládna politika nemala ovplyvňovať,“ povedala Jurová.

Európsky parlament vo svojom uznesení kritizoval Ficov plán reštrukturalizácie verejnoprávnej televízie a rozhlasu RTVS a jeho rozhodnutie bojkotovať štyri médiá, ktoré kritizujú jeho kroky.

Poslanci EÚ požadovali ukončenie „verbálnych útokov na zástupcov médií…, ktoré prispeli k prostrediu, v ktorom sa v minulosti páchali násilné trestné činy, akými boli vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kužnírovej“.

Jourová povedala, že rozhodnutie Figa vzdať sa niektorých médií bolo „porušením rozmanitosti médií“.

„Je to určitý signál o otvorenosti a transparentnosti politickej scény a jej ochote viesť diskusiu a argumentovať,“ dodal.

Slovensko s počtom obyvateľov 5,4 milióna vstúpilo do EÚ v roku 2004 spolu s Maďarskom a Poľskom.

frj/mmp/tw

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close