Hlavné správy

EÚ predložila návrh transatlantického programu

Brusel 2. decembra (TASR) – Európska komisia a minister zahraničných vecí EÚ Josep Borrell v stredu predstavili návrh nového transatlantického programu pre budúcnosť, v ktorom budú EÚ a USA stavať na spoločných hodnotách, záujmoch a globálnom vplyve.

Komisia objasnila, že zatiaľ čo minulé roky boli poznačené geopolitickými presunmi moci, bilaterálnym napätím medzi EÚ a USA a jednostrannými tendenciami, víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách v USA v kombinácii s asertívnejšou a schopnejšou EÚ a novou geopolitickou a ekonomickou realita predstavuje príležitosť navrhnúť novú transatlantickú realitu. program globálnej spolupráce.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyen označila iniciatívu za vhodnú pre dnešné globálne prostredie. „Transatlantické spojenectvo je založené na spoločných hodnotách a histórii, ale aj na záujmoch: budovaní silnejšieho, mierovejšieho a prosperujúceho sveta. Ak bude silné transatlantické partnerstvo, bude to tak aj v prípade EÚ a USA.“ opísal situáciu.

Šéf európskej diplomacie zdôraznil, že konkrétne návrhy na spoluprácu pre budúcu Bidenovu administratívu sú silným odkazom „Naši priatelia a spojenci z USA“. Vyzval na omladenie vzťahov a vybudovanie partnerstva, ktoré poskytuje prosperitu, stabilitu, mier a bezpečnosť občanom na oboch kontinentoch a na celom svete.

Nová agenda pokrýva štyri oblasti: spoločná práca pre zdravší svet, kde je pandémia COVID-19 prioritou; spoločné úsilie na ochranu planéty a prosperitu; spolupráca v oblasti technológií, obchodu a noriem a spolupráca v bezpečnejšom, prosperujúcejšom a demokratickejšom svete.

EÚ chce, aby sa USA pripojili k vedúcemu postaveniu Európy v podpore globálnej spolupráce proti pandémii koronavírusov, ochrane životov a živobytia a obnove ekonomík a spoločností. To znamená spolupracovať na financovaní vývoja a spravodlivej globálnej distribúcie vakcín, testov a liečby, uľahčovaní obchodu so základným zdravotníckym tovarom a reforme Svetovej zdravotníckej organizácie.

Únia tiež požaduje väčšie zapojenie USA do zmeny podnebia, dekarbonizácie a straty biodiverzity, odlesňovania a ochrany oceánov.

READ  Uruguaj odohrá prvý prípravný zápas v Rakúsku a druhý na Slovensku

V oblasti obchodu chce EÚ úzko spolupracovať s USA na riešení dvojstranných otázok, byť v čele reforiem Svetovej obchodnej organizácie a ustanoviť novú Radu pre obchod a technológie EÚ – USA.

Únia navrhla nadviazať s USA osobitný dialóg o zodpovednosti online platforiem a digitálnych spoločností, spolupracovať na spravodlivých daniach a narušení trhu a vyvinúť spoločný prístup k ochrane kritických technológií. Návrhy EÚ zahŕňajú aj umelú inteligenciu a spoluprácu a normy v oblasti regulácie.

Podľa EÚ bude silné partnerstvo s USA tiež kľúčové pre podporu demokratických hodnôt a presadzovanie ľudských práv na celom svete, ako aj pre globálnu a regionálnu stabilitu, prosperitu a riešenie konfliktov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close