Zábava

EÚ predlžuje colné moratórium na Ukrajinu, Zelenskyj sľubuje, že ho urobí trvalým

BRUSEL – Európska únia sa vo štvrtok dohodla na pozastavení obmedzení dovozu z Ukrajiny na ďalší rok po zrušení zákazu dovozu, ktorý uvalili niektoré krajiny EÚ počas protestov farmárov za nízke ceny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij poďakoval EÚ za predĺženie a prisľúbil, že splní štandardy únie potrebné na získanie členstva v 27-člennom bloku.

Rada Európskej únie, skupina vlád EÚ, vo svojom tweete uviedla, že ministri EÚ zodpovední za obchod s predĺžením súhlasili na štvrtkovom stretnutí.

EÚ v júni 2022 zrušila clá a ďalšie obmedzenia na prvých 12 mesiacov.

„V procese nášho smerovania k Európskej únii musíme túto liberalizáciu, zatiaľ dočasnú, urobiť trvalou, bez výnimiek a obmedzení,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom videopríhovore.

Pozastavenie všetkých ciel viedlo k sťažnostiam poľnohospodárskych skupín, pričom Poľsko a Maďarsko v apríli zakázali dovoz niektorých ukrajinských obilnín. Krajiny sa stali tranzitnými cestami pre ukrajinské obilie, ktoré nebolo možné vyvážať cez čiernomorské prístavy.

Pred ruskou inváziou Ukrajina profituje z odstránenia väčšiny ciel EÚ v rámci Dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá platí od roku 2016, niekedy s prechodnými obdobiami.

Do roku 2022 však EÚ zachováva minimálne ceny ovocia a zeleniny a clá a kvóty pre ďalšie citlivé poľnohospodárske produkty, ako je mäso, mlieko, cukor a niektoré obilniny.

Päť susedných krajín – Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko – zablokuje domáci predaj niektorých obilnín z Ukrajiny, pričom umožní ich export inam.

Zelenskyj varoval, že ak sa praktiky stanú trvalými, „existuje riziko, že budú existovať ďalšie obmedzenia“.

Kyjev sa bude snažiť nájsť riešenia, ktoré „spĺňajú naše spoločné európske záujmy a normy, najmä pre farmárov na Ukrajine a v niektorých susedných krajinách,“ povedal.

READ  Steelers podpísali s QB Mitchom Trubiskym nový 3-ročný kontrakt

Európsky parlament už podporil plán pozastavenia ciel.

(Správa Philip Blenkinsop a Ron Popsky; strih David Lüngren a Christopher Cushing)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close