Veda

Európa čelí prepuknutiu osýpok

V 90. rokoch viedlo nepravdivé tvrdenie, že kombinovaná vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke spôsobuje autizmus, k poklesu zaočkovanosti. Kampane v oblasti verejného zdravia neskôr veľkú časť tejto straty obnovili, ale počas pandémie COVID-19 sadzby opäť klesli, najmä v krajinách s nízkymi príjmami.

Vírus osýpok je obzvlášť zbehlý pri hľadaní zraniteľných miest, ale potom by mohol viesť k prepuknutiu iných chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, povedal Dr. Saad Omar, dekan O'Donnell School of Public Health na UT Southwestern v Dallase.

„Osýpky sú vo všeobecnosti kanárik v uhoľnej bani,“ povedal Dr. Omar.

V Spojených štátoch bolo tento rok hlásených deväť prípadov osýpok vo Philadelphii, štát Washington potvrdil tri prípady a vyšetruje tri ďalšie a niekoľko štátov sleduje kontakty jednotlivých prípadov.

Podľa Dr. Natasha Crowcroft, hlavnej poradkyne organizácie pre osýpky a ružienku, má WHO od januára to, čo nazýva „veľké alebo rušivé ohniská“ v 49 krajinách.

Očakáva sa, že Británia v roku 2023 zaznamená 250 potvrdených prípadov osýpok, väčšinu z nich u detí mladších ako 10 rokov. Minulý rok v Európe bol podľa WHO jeden z piatich prípadov u dospelého vo veku 20 rokov a viac.

Doktor Omar povedal, že tieto čísla sa môžu zdať skromné, ale sú signálom, že predstavitelia verejného zdravotníctva by mali urýchliť očkovaciu kampaň.

„Ak požiar začína teraz, je čas ho okamžite uhasiť plnou silou, a nie čakať, kým sa rozšíri,“ povedal.


Na kontrolu osýpok musí byť zaočkovaných aspoň 95 percent populácie. V Európe sa percento ľudí, ktorí dostali prvú dávku, znížilo z 96 percent v roku 2019 na 93 percent v roku 2022.

READ  Zrážka mŕtvej hviezdy spôsobuje hviezdny výbuch, aký tu ešte nebol

V rokoch 2020 až 2022 vynechalo očkovanie proti osýpkam viac ako 1,8 milióna dojčiat.

„Naozaj sme vedeli, že sa to stane, takže to pre nás nie je novinka,“ povedal doktor Crowcroft o náraste prípadov osýpok v Európe.

„Sú chvíle, keď nie je radosť mať pravdu, a toto je jedna z nich.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close