Veda

Potvrdená besnota u zatúlaného mačiatka nájdeného v North Conway NH

U dvoch túlavých mačiatok nájdených tento mesiac v North Conway sa zistilo, že majú besnotu a zdravotníci v New Hampshire sa snažia vystopovať ľudí, ktorí s nimi boli v kontakte. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb uviedlo, že znepokojený občan vyzdvihol jedno z mačiatok a odniesol ho do Conway Area Humane Society. O mačiatko sa starali dve veterinárne ambulancie predtým, ako sa 11. novembra prejavili príznaky besnoty. Test bol pozitívny 13. novembra. Druhé mačiatko bolo pozitívne testované 16. novembra a zdravotníci uviedli, že vyšetrovanie prebieha s cieľom identifikovať takýchto jedincov. „Besnota je smrteľná choroba, ktorej sa dá predchádzať,“ povedal štátny epidemiológ doktor Benjamin Chan. „Besnota sa bežne šíri medzi voľne žijúcimi zvieratami a každý rok má 20-30 zvierat v New Hampshire pozitívny test na besnotu. Najlepším spôsobom, ako zabrániť vystaveniu sa besnote, je vyhnúť sa priamemu kontaktu s túlavými, divými alebo divokými zvieratami. Ak človek príde do kontaktu s chorým zvieraťom môžu potrebovať vakcínu proti besnote a ochranné protilátky na ochranu pred chorobou.“ Besnota je vírus, ktorý postihuje mozog a iné časti centrálneho nervového systému. Šíri sa, keď sa sliny infikovaného zvieraťa dostanú do priameho kontaktu s poškodenou kožou alebo sliznicami, ako sú oči, nos a ústa, zvyčajne keď je osoba alebo domáce zviera poškriabané alebo uhryznuté. Ak osoba alebo domáce zviera nedostane náležitú lekársku starostlivosť po tom, čo bol vystavený besnote, vírus môže infikovať mozog, spôsobiť neurologické príznaky a nakoniec viesť k smrti. Ľudské infekcie sú v Spojených štátoch mimoriadne zriedkavé a pre tých, ktorí boli vystavení, sa odporúča preventívna liečba. Všetci psi, mačky a fretky musia mať aktuálne očkovanie proti besnote. Odporúča sa tiež, aby niektoré druhy hospodárskych zvierat boli očkované proti besnote. Každý, kto má otázky o besnote alebo kto sa obáva, že mohol prísť do kontaktu so zvieraťom nakazeným besnotou, by mal vyhľadať lekársku pomoc alebo zavolať Úrad pre kontrolu infekčných chorôb v New Hampshire na čísle 603-271-4496 Needed

READ  Vesmírny odpad na ceste k piatkovej zrážke s Mesiacom rýchlosťou 5 800 míľ za hodinu

U dvoch túlavých mačiatok nájdených tento mesiac v North Conway sa zistilo, že majú besnotu a zdravotníci v New Hampshire sa snažia vystopovať každého, kto s nimi prišiel do kontaktu.

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb uviedlo, že znepokojený občan vyzdvihol jedno z mačiatok a odniesol ho do Conway Area Humane Society. Dvaja veterinári sa o mačiatko starali predtým, ako sa u neho 11. novembra prejavili príznaky besnoty. Test bol pozitívny 13. novembra.

Druhé mačiatko bolo pozitívne testované 16. novembra a zdravotníci uviedli, že prebieha vyšetrovanie s cieľom identifikovať každého, kto s ním mohol prísť do kontaktu.

„Besnota je smrteľná choroba, ktorej sa dá predchádzať,“ povedal štátny epidemiológ doktor Benjamin Chan. „Besnota sa bežne šíri medzi voľne žijúcimi zvieratami a každý rok má 20-30 zvierat v New Hampshire pozitívny test na besnotu. Najlepším spôsobom, ako zabrániť vystaveniu sa besnote, je vyhnúť sa priamemu kontaktu s túlavými, divými alebo divokými zvieratami. Ak človek príde do kontaktu s chorým zvieraťom môžu potrebovať vakcínu proti besnote a ochranné protilátky na ochranu pred chorobou.“

Besnota je vírus, ktorý postihuje mozog a iné časti centrálneho nervového systému. Šíri sa, keď sa sliny infikovaného zvieraťa dostanú do priameho kontaktu s poškodenou kožou alebo sliznicami, ako sú oči, nos a ústa, zvyčajne keď je osoba alebo domáce zviera poškriabané alebo uhryznuté.

Ak osoba alebo domáce zviera nedostane náležitú lekársku starostlivosť po tom, čo bol vystavený besnote, vírus môže infikovať mozog, spôsobiť neurologické príznaky a nakoniec viesť k smrti. Ľudské infekcie sú v Spojených štátoch mimoriadne zriedkavé a pre tých, ktorí boli vystavení, sa odporúča preventívna liečba.

Všetci psi, mačky a fretky musia mať aktuálne očkovanie proti besnote. Odporúča sa tiež, aby niektoré druhy hospodárskych zvierat boli očkované proti besnote.

READ  Štúdia naznačuje, že zemský kyslík pochádzal z neočakávane hlbokého a horúceho zdroja

Každý, kto má otázky o besnote alebo kto sa obáva, že mohol prísť do kontaktu so zvieraťom nakazeným besnotou, by mal vyhľadať lekársku pomoc alebo zavolať Úrad pre kontrolu infekčných chorôb v New Hampshire na čísle 603-271-4496 Needed

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close