Svet

Európa dúfa, že ostnatý drôt odradí migrantov. To nemôže

WKuracie Španielsko Svoje severoafrické exklávy Ceuta a Melilla prvýkrát obkolesila ostnatým drôtom v rokoch 1993 a 1996 a niektorí pochybovali, že by sa tento postup uchytil. Deväťdesiate roky boli napokon v Európe nádejným obdobím, keď padol Berlínsky múr. Bohužiaľ, veci sa zmenili. V rokoch 2014 až 2023 celková dĺžka hraničných plotov Tá narástla z 315 na 2 163 km. Tento rok pribudne ďalších 245 km.

Ploty si prvýkrát získali popularitu počas migračnej krízy vyvolanej Sýriou v rokoch 2015-16. Teraz, po odstránení pandemických obmedzení, je nelegálna migrácia opäť v plnom prúde. Frontex, The Americká pohraničná agentúra minulý rok oznámila 380 000 nelegálnych prekročení hraníc, čo je najvyšší počet od roku 2016. Európa sa obracia k plotom, aby zastavila príliv a čelila ruskému nepriateľstvu. Nikde Rusko a Bielorusko nezaznamenávajú prílev migrantov do Poľska, Lotyšska, Litvy a Fínska zreteľnejšie ako pozdĺž jeho východnej hranice. Každý odpovedal ostnatým drôtom.

Náklady sú obrovské. Poľsko, ktoré sa rozhodlo postaviť do roku 2021 pozdĺž svojej hranice s Bieloruskom elektrický plot v hodnote 353 miliónov eur (407 miliónov dolárov), minulý rok vybavilo svoju ruskú hranicu sofistikovanými kamerami a detektormi pohybu za 80 miliónov eur. Fínsko do roku 2026 vynaloží 380 miliónov EUR na ohradenie 200 km alebo 15 % svojej 1 340 km dlhej hranice s Ruskom; Náklady na údržbu sú navyše.

Ploty majú veľmi nízku hodnotu za peniaze. Napriek všetkým svojim vyspelým technológiám sa opevneným hraniciam Poľska v minulom roku nepodarilo zastaviť vlnu cezhraničnej kriminality. Slovinsko v roku 2022 zbúralo plot s Chorvátskom a nepodarilo sa mu dosiahnuť čísla. Okrem toho „akýkoľvek druh fyzickej bariéry v jednej oblasti… presúva pohyb do iných oblastí,“ hovorí Chris Borowski z Frontexu.

Obrázok: Ekonóm

Európa je tiež preplnená imigrantmi. Neoprávnené prechody predstavujú len 0,13 % všetkých vonkajších prechodov V roku 2022. Väčšina vstupuje do Európy cez Stredozemné more, nie cez Balkán alebo východnú pozemnú hranicu (pozri mapu). Plukovník Marko Sareks, zástupca veliteľa fínskej pohraničnej a pobrežnej stráže, súhlasí s tým, že migrácia vo veľkom rozsahu z Ruska „nie je príliš veľkým rizikom“. „Aj tak sa musíme pripraviť.“

Voličské nepokoje prinútili lídrov konať, aj keď neefektívne. The V posledných rokoch zosilnila svoj postoj k migrácii. Financovanie Frontexu sa zvýšilo. V decembri sa členské štáty dohodli na novej zmluve o migrácii, ktorá by mala uľahčiť deportáciu neúspešných žiadateľov o azyl. „Existuje ochota urobiť čokoľvek, aby sme udržali ľudí na uzde,“ povedala Helena Hahn z Centra európskej politiky.

Stredomorské krajiny dlhodobo trpia nelegálnym prisťahovalectvom. Nová dohoda by mohla pomôcť (vyžadovať, aby krajiny prijímali utečencov alebo za nich platili), no vyvoláva právne a morálne rébusy. . Sergio Carrera z Centra pre európske politické štúdie tvrdí, že ploty sú „stelesnením zlyhania migračných politík v 21. storočí“. Na opevnenej hranici Grécka s Tureckom zomreli stovky migrantov. Pán Carrera hovorí, že Európa zabezpečuje svoju zodpovednosť voči migrantom a žiadateľom o azyl.

Ak chcete zostať v obraze o najväčších európskych príbehoch, prihláste sa do Café Europa, nášho týždenného bulletinu, ktorý je len pre predplatiteľov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close