Svet

CORONAVÍRUS September bude kľúč! Opatrenia sa zmenia: Krízový štáb sa stretáva

Opatrenia sa pravdepodobne zmenia od 1. septembra. V úrade vlády bude zasadať krízový štáb, ktorý bude musieť preskúmať súčasné opatrenia. Počet pozitívnych prípadov rastie a epidemiologická situácia sa od leta mierne zhoršila.


Situácia je vážna! Bratislavské semafor začalo byť červené: CORONAVÍRUS útočil v hlavnom meste


Aktualizované o 15:05 Ak zvládneme prvé dva týždne, zvládneme všetko ostatné

Ak sa im podarí prvé dva týždne, keď študenti začínajú školu, všetko ostatné sa dá urobiť. Minister školstva to uviedol v utorok pred zasadnutím Ústredného krízového štábu. Pripomenul, že ministerstvo vyčlenilo ďalšie štyri milióny eur na ochranné a hygienické pomôcky pre školy.

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Podľa ministra už boli základné záležitosti týkajúce sa začiatku školského roka prerokované s ministrom zdravotníctva, pandemickou komisiou Rady vlády Slovenskej republiky a Úradom verejného zdravotníctva. Podľa Gröhlinga by sa preto mali zamerať iba na nejasnosti v nariadeniach, ktoré určili u ústredného krízového štábu. Minister školstva tiež pripúšťa diskusiu o tom, či budú existovať výnimky z nosenia závojov v škole.

Konkrétne bude september, bude to skúšobná doba

Konkrétnym mesiacom bude september, ktorý môže naznačovať ďalší vývoj novej pandémie koronavírusov na Slovensku. Po pondelkovom stretnutí so športovými zväzmi to oznámil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Poukázal na návrat ľudí z dovolenky, zamestnancov do práce a detí alebo študentov do škôl.

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Oznámil tiež, že tento týždeň sa situácia okolo nového koronavírusu bude zaoberať aj Ústredným krízovým štábom a Radou expertov. „September bude skúšobným obdobím. Uvidíme vplyv návratu našich občanov. Povie nám, aký bude budúci vývoj.“ uviedol hlavný hygienik. Podľa neho počet prípadov pozitívne testovaných na COVID-19 na Slovensku stúpa. „Tieto čísla sa zvyšujú, nie sú to hodnoty, na ktoré sme zvyknutí.“ priznal Mikas.

Je čas dať si hlavy dohromady

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus zverejnil na sociálnej sieti Facebook, s ktorými sa tri ústredné krízové ​​štáby zaoberajú. „Šírenie COVID-19 vo väčšine európskych krajín sa na konci leta opäť rozrastá. Počet pozitívnych testovacích prípadov sa zvyšuje aj v našej krajine. September, keď budú prázdniny nahradené novým školským rokom, bude kľúčovým mesiacom. “ napísal Trot.

READ  Varovanie pred vojnovými zločinmi Sudánu

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: Topky / Vlado Anjel

Podľa neho nesmieme podceňovať vývoj pandémie a musíme starostlivo zvážiť dôležitosť akýchkoľvek protiepidemiologických opatrení. „V mene ministerstva diplomacie, ktoré vydáva cestovné odporúčania a informuje občanov o hraničných obmedzeniach, chceme na dnešnom stretnutí CCC otvoriť aspoň tri témy, ktoré sú z nášho pohľadu dôležité.“ Toto sú tri oblasti.

1. OTVÁRANIE LETECKÉHO PRIESTORU SR PRE OBCHODNÉ LETY

Len pred týždňom Rada navrhla upustiť od všeobecného zákazu osobnej komerčnej leteckej dopravy medzi Slovenskom a napríklad krajinami mimo zoznamu tzv. „Bezpečných“ krajín. „Jedným z dôvodov je zlepšenie nášho vlastného prehľadu o občanoch a skupinách občanov, ktorí navštívia tieto krajiny (dnes to robia napríklad cez Nemecko alebo Poľsko). Prevádzkovanie takýchto letov by sa, samozrejme, riadilo prísnou epidemiologickou situáciou. opatrenia a nariadenia, ktoré definujeme, “napísal štátny tajomník.


CORONAVÍRUS opäť mení svetlo v cestovaní: Tieto krajiny sú opäť riskantné!


2. CESTOVNÁ SEMAFOROVÁ AKTUALIZÁCIA

Ministerstvo zahraničných vecí sa bude tiež viac zaujímať o jednotnú metodiku určovania epidemiologického rizika pri klasifikácii krajín ako tzv. Cestovnej mapy. „Keď sa konsenzus expertov stretol naposledy, uvítali sme regionálny princíp identifikácie„ rizikovejších “oblastí (oranžový) v menej rizikových tzv.„ Bezpečných “zelených krajinách. „ Na druhej strane podľa Klusa chýbalo pozitívne prehodnotenie krajín, ktoré v minulosti označili za rizikové, ale situácia v nich sa v posledných týždňoch zlepšila.

Cestovné semafor, ktorý zverejnili v polovici augusta.
CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MZV SR

3. NÁVRHY OBČANOV Z OBLASTI RIZIKA

Bude tiež potrebné vyriešiť režim návratu Slovákov zo zámorských území, ktoré hoci sú pod jurisdikciou krajín s nízkym rizikom infekcie, sa nachádzajú geograficky v oblastiach s vyšším stupňom infekcie (napr. Francúzsky alebo holandský zámorský región). teritória).

Školské semafor

Školy sa tiež budú musieť prispôsobiť novým pravidlám. Od nového školského roku 2020/2021 sa budú riadiť tromi fázami. Zelená fáza bude v bezpečí oranžový sa zavedie, keď existuje podozrenie na nový koronavírus u jedného študenta alebo školského zamestnanca. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov so žiakmi alebo učiteľmi. Pred niekoľkými dňami o tom informoval minister školstva Branislav Gröhling a uviedol, že nechce, aby sa školy kvôli rozšíreniu nového koronavírusu opäť zavreli. Školy musia zároveň vyčleniť jednu miestnosť na okamžitú izoláciu.

READ  Kontroverzia, pretože Rada univerzity posiela VC balenie

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: Topky / Vlado Anjel

Školy v zelenej fáze budú pracovať v štandardnom režime. Tí, ktorí majú podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia, poznamenal minister školstva. Z manuálu vyplýva, že v období červeného vzdelávania na základných školách sa bude vyučovať denné štúdium pre skupiny od prvého do piateho roka v skupinách do 15 študentov a dištančné vzdelávanie sa bude konať od šiesteho do deviateho. ročne.

Školská príručka

Ministerstvo školstva SR vypracovalo príručku, ktorá stanovuje základné prevádzkové podmienky z materských škôl na univerzity počas pandémie. Všetky opatrenia by sa mali zameriavať na implementáciu odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky založených na princípe ROR – rúško, vzdialenosť, ruky. „Sú to opatrenia, ktoré sme už zažili, nie sú komplikované. Vyžadujú si však zodpovednosť a dodržiavanie predpisov. Uvedomujeme si, že školy budú mať určité náklady.“ uviedol minister školstva a uviedol, že preto vyhradil na tento účel školám štyri milióny eur. Môžu sa použiť napríklad ako dezinfekčné prostriedky.

Pokyny pre materské školy

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

Pokyny pre základné školy a školské zariadenia (ŠKD, CVČ, ZUŠ, jazykové školy)

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

Pokyny pre stredné školy (špeciálne školy a vzdelávacie poradenské zariadenia a špeciálne vzdelávacie zariadenia)

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

Usmernenia pre univerzity

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: MS SR

Gröhling potvrdil, že ak existuje podozrenie na novú infekciu koronavírusom u detí, škola bude informovať rodičov a potom lekára. Rodičia ani škola sa nebudú skontaktovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Podľa Gröhlinga sa na školy vo vysoko rizikových oblastiach budú vzťahovať prísne opatrenia. Meranie teploty pri vstupe študentov do školy nie je povinné, je iba v červenej fáze.

READ  V nedeľu bolo infikovaných 22 ďalších, testovaných bolo necelých tisíc ľudí - Domov - Správy

Závoj a dezinfekcia

Školy zabezpečia, aby pri vstupe do budovy bola k dispozícii dezinfekcia rúk. Deti, ktoré navštevujú materskú školu, nemusia nosiť závoj. Študenti základných škôl nemusia mať v triede závoj, ale ministerstvo školstva ich odporúča. Počas prvých dvoch týždňov nového školského roka bude nosenie závojov povinné pre žiakov stredných škôl, študentov stredných škôl a študentov vysokých škôl. Ministerstvo školstva odporúča časté a intenzívne vetranie v triedach a toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Odporúča sa nepoužívať klímu a ventilátory. Do 14. septembra sa nepripojia k skupinám študentov z rôznych tried.

CORONAVÍRUS September bude kľúč!

Zdroj: TASR / AP

Posilňovne a iné indoorové športové zariadenia sa budú využívať až do 20. septembra. Ministerstvo školstva zároveň neodporúča spájať rôzne triedy do detských školských klubov. Škola vyhradí priestor na izoláciu študenta, u ktorého sa počas triedy objavia príznaky COVID-19. Ministerstvo školstva odporúča, aby študenti jedli v triedach alebo jedli priamo v triedach.

Na začiatku školského roka sa od právnych zástupcov bude vyžadovať, aby urobili čestné vyhlásenie o infekčnosti žiaka. Podľa príručky rodič uvedie prostredníctvom zdravotného dotazníka, či dieťa cestovalo mimo Slovenska od 17. do 31. augusta alebo či sa počas tohto obdobia zúčastnilo na hromadnej udalosti. Školský rok 2020/2021 sa začína 2. septembra, účasť na hodinách je pre študentov povinná.

Nové pravidlá aj pre internáty

Vysokoškolskí študenti, ktorí žijú v internátnych školách pred začiatkom nového akademického roka 2020/2021 musia sa pripraviť na prísnejší režim, ktorý bude mať vplyv aj na ubytovacie zariadenia v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Ochranné plachty budú povinné všade v internátoch, s výnimkou miestností, v ktorých budú žiť študenti.

Tieto tri fázy sa vzťahujú aj na študentské internáty. Zelená fáza predstavuje stav, v ktorom internátna škola nemá osobu s podozrením alebo potvrdenou chorobou COVID-19. Oranžová fáza zachytáva situáciu, keď na internáte je študent alebo zamestnanec s podozrením na chorobu COVID-19. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov COVID-19 u študentov alebo zamestnancov. Univerzita Komenského v Bratislave už informovala, že návštevy internátnych škôl počas zimného semestra nebudú povolené. Kapacita jedální bude obmedzená, s prevádzkou 15 metrov štvorcových na osobu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close