Svet

Lotyšsko podporuje humanitárnu pauzu v Gaze namiesto prímeria, tvrdí, že to „prospieva“ Hamasu

Ženeva

Lotyšský minister zahraničných vecí v pondelok vyjadril podporu humanitárnej prestávke v Gaze namiesto prímeria, ktoré by podľa neho bolo pre Hamas „veľmi prospešné“.

Kriszjanis Garins poznamenal, že prímerie by zastavilo vojenskú akciu, aby sa pomoc mohla pohybovať tam a späť, rukojemníci by mohli byť prepustení alebo ľudia mohli opustiť vojnové zóny, a povedal: „Prímerie je niečo úplne iné.“

„Z môjho pohľadu by to silne prospelo teroristickému Hamasu a mohli by sa preskupiť. Nemyslím si, že to je v záujme Európy,“ povedal Carines pred zasadnutím Rady pre zahraničné veci v Bruseli.

Zdôraznil však dôležitosť prestávky v bojoch, „aby sa umožnili humanitárne dodávky, logistika a evakuácia rukojemníkov z Gazy“.

Garrins tiež poznamenal, že je potrebné posunúť sa smerom k riešeniu v podobe dvoch štátov a povedal: „My ako Európania musíme spojiť našu spoločnú energiu, aby sme spolupracovali s Izraelom a Palestínčanmi na riešení v podobe dvoch štátov, aby sme situáciu zmiernili… a skutočne prejsť k dlhodobej stabilite.“

Odkedy palestínska skupina Hamas spustila minulý mesiac cezhraničný útok, Izrael podniká neúnavné vzdušné a pozemné útoky na pásmo Gazy – vrátane nemocníc, obytných štvrtí a modlitební.

Tieto útoky zabili 11 000 Palestínčanov vrátane viac ako 8 000 žien a detí. Počet obetí v Izraeli je medzitým po revízii smerom nadol na úrovni 1200.

Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS). Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Čo ďalej čaká porazených labouristov a víťaznú Oyster?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close