Svet

Konžská demokratická republika vymenovala Judith Suminwa Tuluka za prvú premiérku

Ministerka plánovania Konžskej demokratickej republiky Judith Suminwa Tulukaová bola v pondelok vymenovaná za prvú premiérku africkej krajiny, oznámila štátna televízia.

Ako ekonóm prevzal funkciu predsedu vlády od Jeana-Michela Chamu Lukondeho 20. decembra po obrovskom znovuzvolení prezidenta Felixa Tshisekediho.

Shisekhedi oficiálne vyhral so 73,47 percentami a hlasovanie bolo v krajine dlho zmietanej násilím a nestabilitou prevažne pokojné.

Opozičné strany označili hlasovací lístok za falošný.

Hlasovanie bolo oficiálne predĺžené o jeden deň kvôli logistickým problémom a hlasovanie v odľahlých oblastiach zostalo otvorené niekoľko dní.

Strany podporujúce Shisekhediho získali viac ako 90 percent kresiel v parlamente, čo mu umožnilo ľahko prijímať legislatívu.

Nový premiér bude mať za úlohu doručiť prezidentom deklarované priority zamestnanosti, mládeže, žien a národnej jednoty národu s približne 100 miliónmi ľudí.

Prvýkrát zvolený za prezidenta v roku 2019 sa zaviazal zlepšiť životné podmienky v Demokratickej republike Kongo – bohatej na nerasty, ale s prevažne chudobným obyvateľstvom – a ukončiť 25 rokov krviprelievania na východe.

Tshisekedi tieto sľuby nesplnil, ale zasadil sa o druhé funkčné obdobie za svoje úspechy, ako je bezplatná primárna medicína, a požiadal o ďalší mandát na „konsolidáciu“ pokroku.

Podľa Organizácie Spojených národov bolo v dôsledku konfliktu v Konžskej demokratickej republike, jednej z najchudobnejších krajín sveta, vnútorne vysídlených približne sedem miliónov ľudí.

Bezpečnostná situácia sa zhoršila v provincii Severné Kivu, kde prorwandská povstalecká skupina M23 za posledné dva roky obsadila časti územia.

READ  Pozrite si pôsobivé portfólio nového regionálneho riaditeľa Svetovej banky pre Afriku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close