Ekonomika

Európska centrálna banka chce zaviesť digitálne euro

Verejné konzultácie s občanmi, akademikmi a bankármi sa začnú v polovici októbra.

2. októbra 2020 o 17:15 SITA

FRANKFURT JE HLAVNÝ. Európska centrálna banka (ECB) pracuje na zavedení digitálnej verzie eura. Plán bude predmetom verejnej konzultácie s občanmi, akademikmi a bankármi, uviedla v piatok ECB.

Podľa vyhlásenia musí byť inštitúcia pripravená uviesť digitálne peniaze do obehu, ak si to vyžaduje situácia v meniacom sa svete.

Podľa banky zatiaľ konkrétne rozhodnutie nepadlo. Digitálna verzia spoločnej meny tiež nemá nahradiť hotovostné platby, ale iba ich doplniť. Konzultácie sa začnú 12. októbra.

„Euro patrí Európanom a naším poslaním je byť jeho správcom. Európania čoraz viac využívajú digitálne meny pri svojich výdavkoch, úsporách a investíciách. Našou úlohou je zabezpečiť dôveru v hodnotu peňazí. To znamená pripraviť euro na digitálne médiá.“ veku. Mali by sme byť pripravení zaviesť v prípade potreby digitálne euro, “uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Digitálne euro by sa malo od ostatných kryptomien podobných bitcoinu odlišovať tým, že na rozdiel od súkromných investorov ho bude oficiálne spravovať centrálna banka. To zvyšuje dôveru, znižuje riziko a pravdepodobne zníži náklady na správu.

Podľa dostupných informácií by sa digitálne euro dalo používať bez pripojenia na internet. To by bol prípad prevodov malých súm peňazí prostredníctvom digitálnych peňaženiek, inteligentných telefónov alebo technológie Bluetooth.

READ  VÚB a Tatra banka už opustili prvé budovy, čo im umožnilo vyprázdniť tajný úspech domácej kancelárie - Denník E

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close