Technológie

Európska centrálna banka zintenzívňuje práce na digitálnom euru, bude to podobné ako s bitcoinom

ECB však zatiaľ o otázke digitálneho eura nerozhodla.

Európska centrálna banka (ECB) zintenzívňuje prácu na digitálnom euru.

„Ľudia v Európe čoraz viac šetria a investujú elektronicky. Našou úlohou je zabezpečiť dôveru v náš jedálniček. Preto sa musíme ubezpečiť, že euro je vybavené na digitálny vek,“ uviedla v piatok (2. októbra) prezidentka ECB Christine Lagardová. ). Dodala, že ECB musí byť v prípade potreby pripravená na zavedenie digitálneho eura.

Digitálne euro by malo byť technicky podobné bitcoinu. Na rozdiel od najslávnejšej kryptomeny však bude pod dohľadom centrálnej banky. Takzvané kryptomeny fungujú na báze blockchainovej technológie. Takéto euro by existovalo ako digitálna jednotka a bolo by dostupné v online obchodoch.

Podľa ECB by takáto elektronická forma eura mohla byť používaná širokou verejnosťou rovnako ako hotovosť, iba v digitálnej podobe. ECB zaručuje, že digitálne euro by malo byť doplňovaním hotovosti, a nie náhradou hotovosti. „V každom prípade bude Eurosystém naďalej vydávať hotovosť.“

ECB ešte nerozhodla o vydaní digitálneho eura. Banka plánuje rozsiahlu diskusiu o výhodách a nevýhodách digitálnej meny, ktorá by sa mala týkať občanov, vedcov, ekonómov, úradníkov finančného sektora a vládnych inštitúcií. Verejná konzultácia sa začne 12. októbra. ECB zároveň uviedla, že bez ohľadu na výsledok sa začne testovacia fáza.

(TASR)

READ  Používatelia LastPass vidia napadnuté primárne heslá

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close