Hlavné správy

Európski liberáli nacionalista Pellegrini zvolený za prezidenta ━ Európsky konzervatívec

Expremiér Peter Pellegrini získal v sobotu 6. apríla v slovenských prezidentských voľbách pomerne pohodlné víťazstvo. Pellegrini, spojenec suverénne nacionalistického úradujúceho premiéra Roberta Fica, získal v druhom, záverečnom kole hlasovania 53 %, kým jeho rival, eurofilský bývalý minister zahraničia Ivan Gorkoc, 47 %.

Úloha prezidenta je väčšinou slávnostná, ale hlava štátu môže Preventívne Parlament môže jednoduchou väčšinou prehlasovať zákony a napadnúť zákony na ústavnom súde. Pellegrini bude pre nacionalistickú vládu Roberta Fica menšou prekážkou ako jeho predchodkyňa, liberálka Zuzana Čaputová, ktorá si s kabinetom v mnohých otázkach nevidela z očí do očí.

Ivan Korčok je preferovaným kandidátom západnej liberálnej elity a médiá označili Fica a Pellegriniho za „proruských“ a nesúhlasia s myšlienkou hlavného prúdu EÚ poslať Ukrajine viac zbraní v boji proti invázii do Ruska.

Robert Figo, ktorý nastúpil do funkcie premiéra na štvrté funkčné obdobie vlani v októbri, vyvolal hnev svojich spojencov v EÚ a NATO za svoj nacionalistický postoj: proimigračnú politiku, snahy EÚ a federácie, transgenderizmus, prebudenie. Kultúra žiadala sankcie proti Rusku a mierové rozhovory s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine. Jeho rétorika viedla k priamym hrozbám zo strany inštitúcií EÚ, ktoré upozorňovali, že eurofondy môžu byť Slovensku odrezané. Figo spomínané Vo videu, ktoré v nedeľu zverejnil na svojej facebookovej stránke v reakcii na vyhrážky, povedal, že Slovensko môže čeliť ďalším „trestom“ za to, že nebude voliť Korčeka.

Peter Pellegrini po svojom volebnom víťazstve povedal, že „Slovensko vždy urobí všetko pre to, aby bolo na strane mieru, nie na strane vojny“, ale trvá na tom, že jeho krajina zostane „silným členom Európskej únie a NATO“. . Hoci EÚ nie je spokojná s ďalším suverénnym víťazstvom Slovenska, Pellegriniho víťazstvo dodalo extra legitimitu sobotňajšia vysoká účasť: volieb sa zúčastnilo 61 % oprávnených voličov. 1999. Pellegrini povedal Chce podporovať snahy vlády o zlepšenie života ľudí a prezidentský úrad už nebude proopozičnou „oportunistickou veľmocou“ ako za jeho predchodcu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zablahoželala Pellegriniovej a vyzvala ju, aby „presadzovala naše spoločné hodnoty EÚ“ napriek „neuspokojivému“ výsledku volieb do inštitúcií EÚ.

Suverénno-konzervatívny maďarský premiér Viktor Orbán – ďalší tŕň v oku liberálov v celej Európe – medzitým privítal slovenské voľby ako „obrovské víťazstvo tých, ktorí podporujú mier v celej Európe!“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close