Veda

Európsky gén nosorožca pre vlnu rekonštruovaný z DNA lovca: ScienceAlert

Možno ignorujeme prekvapivo bohatý zdroj starodávnej DNA.

Vedcom sa podarilo zrekonštruovať mitochondriálny genóm vyhynutého nosorožca srstnatého (Coelodonta antiquitatis) – z DNA extrahovanej zo skamenených výkalov jaskynných hyen (crocuta crocuta spelaea), ktorí tam jedli.

Toto je prvý genóm, ktorý bol nájdený pre nosorožca srstnatého v Európe; Všetky predchádzajúce genomické údaje o druhu pochádzajú zo sibírskych zvierat. To by nám možno mohlo napovedať o regionálnych rozdieloch medzi stádami nosorožcov – ale tiež to naznačuje, že fosílne výkaly, resp. koprolityMôže byť cenným zdrojom.

„Zostavy mitogenómov, ktoré sa tu vyrábajú, sú prvými záznamami mitogenómu európskeho nosorožca srstnatého, a preto sú dôležitým zdrojom, ktorý pomôže vyriešiť fylogeografiu tohto ikonického druhu pleistocénnej megafauny,“ Vedci píšu vo svojom článku,

„Skutočnosť, že tieto boli relatívne ľahko získané z koprolitu iného druhu (t. j. neboli potrebné žiadne zvyšky priamo spojené s nosorožcom vlnitým), zdôrazňuje hodnotu získavania genomických údajov zo širokej škály materiálov.“

V skutočnosti sa koprolity stávajú celkom historickou zlatou baňou. Zo zachovaných výkalov môžeme zistiť, čo ľudia a zvieratá v minulosti jedli, zamerať sa na parazity, ktorými boli infikovaní, a dokonca študovať zmeny v ľudskom črevnom mikrobióme.

Tím pod vedením molekulárneho biológa Petra Andreasa Siebera z Univerzity v Konstanz v Nemecku študoval dva skamenené výkaly hyeny. obdobie stredného paleolitu Na území dnešného Nemecka sa toto obdobie rozprestieralo približne pred 300 000 až 30 000 rokmi.

Tieto koprolity boli vykopané a posadené muzeálna zbierkaAko Mnoho koprolitov to teraz robí, Dokument publikovaný minulý rok zdôraznil toto Koprolity v zbierkach múzeí sú prehliadaným a nedostatočne využívaným zdrojom pri štúdiu biologickej histórie našej planéty.

Sieber a jeho kolegovia použili špeciálne zariadenie na extrakciu materiálu zvnútra koprolitov, pripravili DNA na čítanie a výsledky previedli cez sekvenátor DNA.

READ  Rentonský park spojený so smrteľným vírusom postihujúcim psov

DNA bola poškodená; Výskumníkom sa však podarilo získať genetický materiál z jaskynnej hyeny aj nosorožca srstnatého a porovnali ich s inými genómami, modernými aj starými.

A hoci DNA nosorožca bola získaná len z jedného exemplára, dokázala výskumníkom povedať niečo nové o tomto druhu a jeho diverzifikácii naprieč Eurázijskou pevninou.

Vlnená kostra nosorožca. ,Didier Descouens/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0,

V skutočnosti bolo medzi európskymi nosorožcami, ktorí skončili ako hyena chow, a nosorožcom sibírskym toľko rozdielov, že to naznačuje, že tieto dve skupiny sa začali pred nejakým časom diverzifikovať. Rozdelenie európskych nosorožcov začalo pred 2,5 miliónmi až 150 000 rokmi.

To je v priamom rozpore s hypotézou, že nosorožce opakovane rozširovali svoj areál do západnej Európy počas neskorého pleistocénu, prinajmenšom pre nehodu, ktorá bola spojená s týmto konkrétnym nosorožcom.

Ďalšie vyhľadávanie a analýza DNA týchto starých, majestátnych nosorožcov nám pomôže dozvedieť sa viac o ich histórii, aj keď ju musíme získať z niečoho rozhodne nerozlúštiteľného, ​​ako sú výkaly.

„Ako pri týchto vzorkách,“ píšu výskumníci„Mnoho archeologických predmetov získaných z minulých vykopávok a prítomných v zbierkach predstavuje doteraz do značnej miery neobjavený zdroj starovekej DNA.“

Výskum bol publikovaný v r papier z biológie,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close