Hlavné správy

Eurostat spochybňuje vládu SR pre kontroverznú výmenu šéfa štatistického úradu

Nedávne zmeny vo vedení Štatistického úradu SR pod drobnohľadom štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Slovenská vláda na čele so stranou Smer vymenovala 6. februára po novelách kvalifikačného zákona bývalého poslanca Smeru Martina Nemkiho na miesto Petra Bieka bez verejného vysvetlenia. Eurostat sa odvtedy obrátil na slovenských úradníkov so žiadosťou o vysvetlenie k odvolaniu a následnému vymenovaniu, pričom zohľadnil obavy o nezávislosť a profesionalitu národných štatistických orgánov.

Kompetenčný zákon, ktorý bol rýchlo prijatý 1. februára, nielenže zriadil nové ministerstvo cestovného ruchu, ale preniesol aj právomoc menovať a odvolávať riaditeľov Štatistického úradu a Komisie pre dohľad nad zdravím z prezidenta na vládu. Krok, proti ktorému sa postavila prezidentka Zuzana Čaputová a ktorý vetovala pre obavy z možného dopadu na Slovenskú informačnú službu a obchod so zbraňami, nakoniec koaliční poslanci prehlasovali. Opozícia upozornila na možnú politizáciu štatistického úradu, ktorá je v rozpore s nariadeniami EÚ a slovenskými právnymi predpismi, ktoré nariaďujú odbornú nezávislosť vedenia štatistického úradu v celej EÚ.

Obavy a kritika Eurostatu v súvislosti s Európskym štatistickým systémom

Vyšetrovanie Eurostatu týkajúce sa krokov slovenskej vlády podčiarkuje dôležitosť transparentnosti a nezávislosti národných štatistických aktivít a zároveň poukazuje na limity právomocí Eurostatu. Angažovanosť Eurostatu napriek neschopnosti zmeniť rozhodnutie slovenskej vlády alebo udeliť pokuty podčiarkuje širšie európske obavy z politizácie štatistických úradov. Pred nástupom strany Smar v októbri 2023 kritizovala Európska štatistická organizácia výberový proces na šéfa Štatistického úradu za netransparentnosť s poukazom na obavy z dodržiavania európskych štatistických štandardov zo strany Slovenska.

Tento vývoj spochybňuje nielen európsku štatistickú etiku Slovenska, ale vyvoláva aj širšie obavy o integritu verejných inštitúcií a možnosť politického zasahovania do ich neutrálneho a nezávislého fungovania. Keďže Eurostat čaká na odpoveď slovenských orgánov, situácia pripomína krehkú rovnováhu medzi vnútroštátnym riadením a dodržiavaním európskych politík. Výsledok tohto sporu by mohol mať dopady na postavenie Slovenska v rámci EÚ a podčiarknuť dôležitosť zachovania transparentných a nestranných verejných inštitúcií.

READ  Slovensko Svetový pohár v alpskom lyžovaní | Národný šport

Ako sa bude príbeh odvíjať, diváci na Slovensku a v celej EÚ budú pozorne sledovať dôsledky tejto zmeny vedenia. Incident je pre Slovensko prelomovým momentom a vyzýva krajinu, aby dodržiavala princípy nezávislosti a transparentnosti, ktoré sú základom integrity štatistického výkazníctva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close