Hlavné správy

Čína predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom EÚ

Pandémia narušila obchod s USA.

3. decembra 2020 o 10:51 TASR

LUXEMBURSKO. Čína tento rok predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom Európskej únie (EÚ) COVID-19 narušil obchod s USA, zatiaľ čo aktivita Číny prudko vzrástla.

Za prvých deväť mesiacov roku 2020 dosiahol obchod medzi EÚ a Čínou 425,5 miliárd EUR, zatiaľ čo hodnota obchodu medzi EÚ a USA dosiahla 412,5 miliárd EUR. Ukázali to údaje z európskeho štatistického úradu Eurostat.

Súvisiaci článok Ekonomiky niekoľkých regiónov USA sa v novembri zastavili Čítať

Na ilustráciu, za rovnaké obdobie minulého roku 2019 dosiahol obchod EÚ s Čínou 413,4 miliárd EUR a so Spojenými štátmi 461 miliárd EUR.

Eurostat uviedol, že EÚ zaznamenala medzi januárom a septembrom 2020 nárast dovozu z Číny o 4,5%, zatiaľ čo vývoz zostal nezmenený. Zároveň sa počas posudzovaného obdobia významne znížil dovoz z USA, a to o 11,4%, a takisto prudko poklesol vývoz z EÚ do Spojených štátov, a to o 10%.

EÚ je najdôležitejším obchodným partnerom Číny od roku 2004, keď predstihla Japonsko. Tento rok to však po prvýkrát platí aj opačne. Podporil aj čínsky vývoz nákup osobné ochranné prostriedky.

Po šoku spojenom s COVID-19 v prvom štvrťroku sa čínska ekonomika odrazila od dna a v treťom štvrťroku medziročne rástla. A Čína je pravdepodobne jedinou významnou ekonomikou, ktorá v tomto roku dosiahne hospodársky rast.

READ  Víkend: Sú Vianoce a my všetci...

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close