Svet

Exilová mjanmarská kráľovná krásy udelila politický azyl; V Kanade má štatút utečenca

Bangkok/Vientiane, 27. septembra (Laos Times): Mjanmarská modelka Thao Nanda Aung, známa aj ako Han Lay (Obrázok), získal štatút utečenca v Kanade po tom, čo bol minulý týždeň zadržaný na thajskom letisku Suvarnabhumi, údajne bez dostatočných dokladov na vstup do krajiny.

23-ročnú kráľovnú krásy hľadá vláda mjanmarskej junty po tom, čo sa na súťaži Miss Grand International 2020 v Bangkoku vyjadrila proti početným zločinom spáchaným armádou krajiny.

Počas súťaže Miss Grand International v Bangkoku sa bývalá študentka psychológie vyjadrila proti prevratu, ktorý zvrhol civilnú vládu vedenú Aun Schan Su Ťij.

V marci 2021 sa dostal na titulky, keď vyzval svet, aby „zachránil“ ľud Mjanmarska pred armádou, ktorá sa chopila moci pred mesiacom.

Minulý týždeň, keď bola mjanmarská polícia na letisku Suvarnabhumi, Han Lay nahlásil svoju situáciu UNHCR v nádeji na naliehavé riešenie.

Podľa predstaviteľov thajského letiska bol Han Layovi zamietnutý vstup do Thajska podľa oddielu 12 imigračného zákona z roku 1979 po tom, čo imigračný úradník zistil nezrovnalosť v jeho pase.

Zdroj pre Bangkok Post povedal, že mjanmarská vláda možno zrušila jeho pas.

Očakáva sa, že Han Le odletí do kanadského Toronta v utorok večer (27.9.) na juhokórejskom letisku Incheon s rýchlym tranzitom.

Mjanmarsko je od prevratu v nepokojoch a snaží sa potlačiť opozíciu voči vojenskému režimu.

Podľa miestnej monitorovacej skupiny zahynulo pri vojenskom zásahu proti opozícii viac ako 2300 civilistov.

Junta odhaduje počet civilných obetí na takmer 3900. – Laoské časy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close