Veda

Existuje šelma z Cumbrie? Vedci našli DNA veľkých mačiek na zmrzačených ovciach v Lake District

Dlho sa hovorilo, že na britskom vidieku sa potulujú veľké mačky.

Rozmazané fotografie, veľké nevysvetlené cesty a dramatické výpovede očitých svedkov pravidelne pridávajú záhadu ich existencie.

Teraz však vedci tvrdia, že našli silné dôkazy o tom, že leopardy sa potulujú v Lake District – potom, čo porovnali DNA mŕtvej ovce s DNA veľkej mačky vo vnútrozemí.

Profesor Robin Allaby analyzoval vzorky odobraté z jatočného tela oviec a objavil DNA „rodiny Panthera“ – čo znamenalo, že mohla pochádzať z leva, leoparda, tigra, jaguára alebo snežného leoparda.

Povedal, že leopardy sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú na britskej pôde a vzrušujúci objav je prvým vedeckým dôkazom, že po Británii sa potulujú veľké exotické mačky.

Vedci tvrdia, že našli silné dôkazy o tom, že leopardy sa potulujú v Lake District – porovnali DNA mŕtvej ovce s DNA exotickej veľkej mačky (obrázok).

Biológ profesor Ellaby, ktorý povedal, že bol vždy „otvorený“ ohľadom existencie veľkých mačiek v Británii, pre magazín BBC Wildlife povedal, že výsledky jeho testovania ho nenechali na pochybách, že Cumbria Na vidieku sa potuluje veľká mačka. oblasti.

Povedal: 'Aj mňa to ovplyvnilo.' „Na základe možností si myslím, že je to skutočný hit.“

Ovčie pozostatky objavila v októbri obyvateľka Cumbrian Sharon Larkin-Snowden na neznámom horskom mieste.

Zatriasol všetkými zvieratami, ktoré jedli zdochlinu, a tie sa rozbehli ku kamennej stene a potom zmizli.

Povedal: 'Videl som niečo čierne bežať a najprv som si myslel, že je to ovčiarsky pes.' „Potom som sa znova pozrel a videl som, že je to čierna mačka. Bežalo ku kamennej stene, zastavilo sa a potom preskočilo cez stenu. Bol obrovský – veľkosť nemeckého ovčiaka.“

Pani Larkin-Snowden vzala vzorku jatočného tela a poslala ju Rickovi Minterovi, hostiteľovi podcastu Big Cat Conversations, ktorý ju odovzdal profesorovi Ellabymu.

Vzorku analyzoval vo svojom laboratóriu na University of Warwick a zistil, že obsahuje DNA z líšky aj panthery. Povedal, že zistenia ukázali, že ovce zožrala líška aj veľká mačka ako leopard.

Rozmazaná fotografia, ktorú zverejnila skupina na Facebooku s názvom Big Cats in Cumbria, sa zhoduje s inými údajnými fotografiami videnými na vidieku okolo Bowness-on-Windermere v južnej časti Lake District.

Profesor Elaby povedal, že je presvedčený, že vzorka, ktorá obsahovala len malé množstvo DNA veľkej mačky, nie je falošná. Dodal: „Ak by to bol falošný, očakával by som, že v ňom bude dostatok DNA, aby sme ho našli.

„Bolo by veľmi ťažké zasadiť nejaké molekuly s akoukoľvek účinnosťou – nemyslím si, že by som to dokázal, tým menej normálny človek.“

Profesor Elaby však povedal, že neexistuje dostatok DNA na určenie, z akého typu veľkej mačky pochádza.

Povedali tiež, že je potrebných viac vzoriek, kým budú môcť zverejniť článok o svojich zisteniach alebo definitívne povedať, že v Cumbrii sa potuluje veľká mačka.

Doktor Egil Droge, výskumník vzťahov medzi predátorom a korisťou z Oxfordskej univerzity, však povedal, že je skeptický.

Pre BBC povedal: 'Neexistujú žiadne dobré fotografie veľkých mačiek z tejto oblasti, ani žiadne správy o zabíjaní oviec. Chcel by som vidieť viac a znova a znova solídnych dôkazov.

„Keby sa v Anglicku potulovala veľká mačka, videli by ste zomierať stáda oviec. Veľká mačka v uzavretom priestore, ako je napríklad farma, s ovcami, veľmi rýchlo zabije veľa tých oviec. Toto nezostane bez povšimnutia.

Ovčie pozostatky objavila na neznámom horskom mieste obyvateľka Cumbrian Sharon Larkin-Snowden v októbri (obrázok).

Tvrdenia o výskyte veľkých mačiek v Británii nie sú ničím novým. O takzvanom Beast of Bodmin sa hovorilo, že sa túla po močiaroch Cornwallu už od 70. rokov minulého storočia a v roku 2022 testovanie DNA na zvieracej srsti nájdenej v ostnatom drôte v grófstve Gloucestershire odhalilo prítomnosť veľkej mačky.

A od prelomu storočia bol v Cumbrii zaznamenaný početne.

V roku 2015 26-ročný zamestnanec hotela Nick Bowden svojim miestnym novinám povedal, že sa obával, že ho pri prechádzke v Tarn Howse Wood medzi Coniston a Hawkshead zrazila do bezvedomia veľká mačka.

Tvrdil, že keď po pol hodine nadobudol vedomie, na útok si nepamätal, no na tele mal modriny, päť centimetrov hlbokú ranu na ľavom ramene a štyri stopy po pazúroch na ruke.

READ  V oblasti Chicaga pribúda prípadov žalúdočných chrobákov, ktoré posielajú ľudí do ER - NBC Chicago

„Viem, že je to všetko trochu nereálne, ale znie to veľmi tajomne a nie za hranicou možností,“ povedal pán Bowden pre Westmoreland Gazette.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close