Veda

„Farout“, astronómovia potvrdzujú, že „Farfarout“ je najvzdialenejším objektom slnečnej sústavy

Pohľad na nočnú oblohu z vidieka Uruguaja 10. mája 2019.

Pohľad na nočnú oblohu z vidieka Uruguaja 10. mája 2019.
Foto: Mariana Suarez ()Getty Images)

Astronómovia považovali za najvzdialenejší objekt slnečnej sústavy, „farout“ stratil titul len o dva roky neskôr. Táto koruna teraz smeruje k „Farfout“ (nula bodov za kreativitu, chlapci), planéte, ktorá je 130-krát ďalej od Slnka ako Zem.

Videné ako Vo verši, Po rokoch pozorovaní, Astronómovia potvrdili Že ploid označený Centrom malých planét ako AG37 z roku 2018 s názvom Farfarout je najvzdialenejším známym objektom slnečnej sústavy vo vzdialenosti 132 astronomických jednotiek od Slnka.

Jedna AU je priemerná vzdialenosť od Zeme po Slnko, asi 92 miliónov míľ alebo 148 miliónov kilometrov. (Pre informáciu, predchádzajúci držiteľ titulu Farout, oficiálne označený 2018 VG18, „iba“ 120 AU ďaleko.) To znamená, že Farfout je vzdialený asi 12,3 miliárd míľ alebo 19,7 miliárd kilometrov, alebo pre porovnanie, asi štyrikrát ďalej od Slnka ako Pluto. V tejto vzdialenosti planéta absolvuje jedinú obežnú dráhu okolo Slnka iba raz za tisícročie.

„Z dôvodu tejto dlhej obežnej doby sa pohybuje na oblohe veľmi pomaly a vyžaduje si niekoľkoročné pozorovanie, aby bolo možné správne určiť jej trajektóriu,“ uviedol David Throne, jeden z Astronomického ústavu Havajskej univerzity a člen tímu stojaci za objavom . , povedal v Vyhlásenie tento týždeň.

The Tímy – Tholen, Carnegie Institution for Science, Scott Sheppard a Čad Trujillo z univerzity v Severnej Arizone – pôvodne spozorovali planétu v roku 2018 pomocou 8-metrového Subaru Ďalekohľad sa nachádza na spiacej sopke Mauna Kea na Havaji. V nasledujúcich rokoch použil severný ďalekohľad Gemina na určenie obežnej dráhy Farfout, ktorá sa nachádza na Mauna Kea, a tiež Magellanov teleskop, ktorý je najznámejším objektom našej slnečnej sústavy. Potvrdzuje to.

„Objav spoločnosti Farfout ukazuje našu rastúcu schopnosť mapovať vonkajšiu slnečnú sústavu a pohybovať sa ďaleko k okrajom našej slnečnej sústavy,“ uviedol Shepherd vo vyhlásení z tohto týždňa. „S pokrokom veľkých digitálnych fotoaparátov za posledné roky na veľmi veľkých ďalekohľadoch bolo možné efektívne vyhľadávať aj veľmi vzdialené objekty.“

Stále je toho veľa, čo vedci nevedia o tejto neuveriteľne vzdialenej planéte, ale pri výskume odhalili určité stopy. Tím sa domnieva, že je na „nízkom konci“ stupnice trpasličej planéty „za predpokladu, že ide o objekt bohatý na ľad“, a má odhadovaný priemer asi 248 míľ (400 km). Má neuveriteľne dlhú obežnú dráhu, ktorá križuje cestu s Neptúnom a pomáha vedúcim vedcom špekulovať, že Farfout mohol byť kedysi veľmi blízkym planetárnym susedom, ale možno putoval príliš blízko Neptúna a dosiahol vonkajší okraj našej slnečnej sústavy. Veľmi veľká gravitácia nebeského tela.

Astronómovia sa domnievajú, že štúdium Farfoutu môže poskytnúť náhľad na to, ako sa Neptún vyvíja v našej slnečnej sústave, a je pravdepodobné, že tieto dva prvky budú opäť vzájomne ovplyvňovať vzájomne sa pretínajúce obežné dráhy.

Nie je isté, ako dlho si Farrout vydrží svoj titul, najmä vzhľadom na rýchly pokrok našich zemských ďalekohľadov. Shepard nazval planétu „špičkou ľadovca objektov slnečnej sústavy vo veľmi vzdialenej slnečnej sústave“. Ktovie, možno tento rok budeme mať na budúci rok fraškuprečNa našu ruku.

READ  Jesť avokádo každý deň môže predĺžiť váš život o roky • Earth.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close