Ekonomika

Fínska pravicová Strana národnej aliancie tvrdí, že voľby vyhrala

Petteri Orpo, líder fínskej pravicovej opozičnej strany Národná aliancia, si v nedeľu pripísal víťazstvo v tvrdých parlamentných voľbách v tejto severskej krajine.

„Dostali sme obrovský mandát,“ povedal Orbo v prejave k nasledovníkom.

S 93,4 % sčítaných hlasov sa zdá, že jeho strana získa najviac kresiel v parlamente, 48 z 200, a podporilo ju 20,5 % odovzdaných hlasov, ukázali volebné údaje ministerstva spravodlivosti.

Fínska ľavicová premiérka Sanna Marinová priznala v nedeľu porážku v parlamentných voľbách v tejto severskej krajine, keď opozičná pravicová Národná koaličná strana (NCP) zvíťazila v ostrých voľbách.

Očakávalo sa, že propodnikateľská NCP získa 48 z 200 kresiel v parlamente, pred nacionalistickou Fínskou stranou so 46 a Marinovou sociálnodemokratickou stranou so 43, ukázali volebné údaje ministerstva spravodlivosti so spočítanými všetkými hlasmi.

„Máme obrovský mandát,“ povedal líder NCP Petteri Orbo v prejave k stúpencom, ktorý sľúbil, že napraví Fínsko a jeho ekonomiku.

Keďže sa očakáva, že Marinova éra premiéra sa skončí, bude mať prvú šancu na vytvorenie koalície, aby si zabezpečil väčšinu v parlamente.

„Získali sme podporu, získali sme ďalšie kreslá (v parlamente). Aj keď sme dnes neboli prví, je to veľký úspech,“ povedal premiér na adresu členov strany.

Marin (37), najmladší premiér na svete, keď nastúpil do úradu v roku 2019, je fanúšikmi po celom svete vnímaný ako vzor pre progresívnych nových lídrov, ale doma čelil kritike za verejné výdavky svojej strany a vlády.

Hoci je populárny medzi mnohými Fínmi, najmä medzi mladými umiernenými ľuďmi, znepriatelí si niektorých konzervatívcov a bohato míňa na dôchodky a vzdelanie.

NCP viedla prieskumy takmer dva roky, hoci jej náskok sa v posledných mesiacoch znížil. Od nástupu do úradu v roku 2019 sa Marin zaviazal obmedziť výdavky na viac ako 70 % HDP a zastaviť rast verejného dlhu.

READ  Ako štýlové SUV kupé prichádza aj elektrická Škoda Enyaq. Môže to vyzerať tak dobre!

Orpo obvinil Marin, že podkopáva ekonomickú odolnosť Fínska v čase, keď európska energetická kríza, živená ruskou vojnou na Ukrajine, tvrdo zasiahla krajinu a zvýšila životné náklady. Orpo povedal, že bude rokovať so všetkými skupinami, aby si zabezpečil väčšinu v parlamente, zatiaľ čo Marin povedal, že jeho sociálni demokrati by mohli vládnuť spolu s NCP, ale nepôjdu do vlády s Fínskou stranou.

Marin nazval Fínsku stranu počas diskusie v januári „nehanebne rasistickou“ – obvinenie, ktoré nacionalistická skupina odmietla.

Hlavným cieľom Fínskej strany je znížiť to, čo líderka Rika Burra nazýva „škodlivou“ imigráciou z rozvojových krajín mimo EÚ. Vyzýva na úsporné politiky na obmedzenie deficitných výdavkov, čo je pozícia, ktorú zdieľa s NCP.

Najpozoruhodnejším z Marinových zahraničnopolitických krokov bol jeho tlak, spolu s prezidentom Saulim Niinistom, aby krajina zmenila vodnú politiku o členstvo v NATO po ruskej invázii na Ukrajinu.

Tento proces je teraz takmer dokončený a očakáva sa, že Helsinki sa pripoja v priebehu niekoľkých dní od súhlasu všetkých 30 členov západnej bezpečnostnej aliancie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close