Fínsko rozdrvilo medailové nádeje Slovenska výhrou 4:3 po predĺžení

Štvrťfinále sa začalo v utorok 2. januára, keď sa Slovensko a Fínsko pobili o postup do semifinále vo štvrtok 4. januára. Fínsko zdolalo Slovensko 4:3 v predĺžení o postup do semifinále. Srdcervúca prehra zmarila medailové nádeje Slovenska, keďže Fínsko bojovalo o medailu.

Prihláste sa na odber nášho bulletinu NHL Prospects & Draft Substock

Fíni budú čakať na svojho súpera, o ktorom sa ešte nerozhodne. Slovensko sa sústreďuje na Majstrovstvá sveta juniorov 2025 a tohtoročné vypadnutie bude chcieť využiť ako motiváciu a poučenie. Fínsko malo pomalý štart, ale nenechalo sa tým ovplyvniť ani dnes vo štvrťfinále. Výhra proti Švédsku určite dodá Fínsku potrebnú dávku sebavedomia. Výhra proti Slovensku dodá Fínsku sebavedomie do turnaja.

Alexandre Kaskimaki tím Fínska
Aleksanteri Kaskimaki, tím Fínska (Foto: RvS.Media/Monika Majer/Getty Images)

Skóre sa začalo 0,2 sekundy do konca prvej tretiny; Adam Sýkora skóroval a dostal Slovensko do prestávky. Tommy Mannisto neváhal a vyrovnal gólom na 2:36 v druhej tretine peknou prihrávkou do útočného pásma. Tretia tretina bola akčnejšia ako prvé dve tretiny. Lenny Hamenahoe skóroval z peknej príležitosti 2 na 0 0:36 do tretej tretiny. Slovensku trvalo sedem minút, kým si našli nohy, keď takmer po minúte a pol držania útočného pásma skóroval Dalibor Dvorský. Alexandre Kaskimaki strelil svoj prvý gól a dostal Fínsko do vedenia 3:2, keď zostávalo 1:34. Keď to už vyzeralo, že Slovensko skončilo, Filip Mazor vyrovnal so 43,1 sekundami do konca zápasu. Vysoké skóre však netrvalo dlho, pretože Kaskimäki skóroval 24 sekúnd po predĺžení a poslal Fínsko do semifinále.

Brankárstvo urobilo rozdiel skoro

Na začiatku zápasu vyzerali oba tímy dobre, no rozdiel spravili obaja brankári. Fínsko malo tri nebezpečné šance na skórovanie, no slovenský sieťový útočník Adam Cajan ich zmaril. Slovensko malo päť vysoko nebezpečných šancí a ďalšie štyri vstupy do zóny, ktoré sa zmenili na nebezpečné šance na skórovanie fínskeho blogera Niklasa Koka. Obaja Cajun a kakao Očakáva sa, že do polčasu vstúpime bezgólovou remízou, no do konca zostáva 1,7 sekundy, Maysor Vyhrajte po vhadzovaní a skórujte pre Sýkoru so zostávajúcimi 0,2 sekundy.

READ  Kvalifikácia pohára BJK: Nemecko prehralo s Kazachstanom 2:0

Fínsko zdolalo v prvom zápase Slovensko 14:10. Tieto dva tímy išli 5 na 5 počas 20 minút, chodili tam a späť s rovnakým tlakom, zatiaľ čo Fínsko malo dve šance, ktoré Cajan ľahko zneškodnil.

Keď na sieti dominovali obaja brankári, mužstvám to dodalo potrebnú sebadôveru v vyrovnanom hokejovom zápase. Kým do polčasu sa hovorilo o kontroverzii okolo gólu Sýkoru, Fínsko si to nenechalo ujsť a Koko sa dokázal takmer okamžite otriasť z gólu. Smerom do druhej tretiny by jeho sebavedomie malo byť na historickom maxime.

Trpezlivosť Slovenska s pukom bola oveľa lepšia ako u Fínska

Slovensko v druhej tretine kontrolovalo tempo hry až na gól Mannista na 2:36 pre Fínsko. Držanie lopty vo všetkých troch zónach ovládlo Slovensko a Fínsko obmedzilo počas celého obdobia na šesť striel. Trpezlivosť Slovenska s pukom ich v druhej tretine odlíšila od Fínska. Slovensko si pripísalo celkovo 15 striel, z toho len štyri boli vysoko nebezpečné šance. Slováci akoby obetovali viac trpezlivosti a nebezpečných šancí na kontrolu.

Táto trpezlivosť prišla vhod, keď sa Fínsko pokúsilo získať kontrolu nad neutrálnou zónou. Slovensko prinútilo Fínsko hrať vonku, čím znížilo úspešné vstupy Fínska do útočného pásma. Druhú tretinu si Slovensko navyše udržalo vo svojom tempe, čo umožnilo obmedziť šance Fínska po góle Mannista.

Slovensko sa v tretej tretine rozpadlo a stratilo istotu v predĺžení

Len 36 sekúnd v tretej tretine preletel Hameenaho po krídle a videl šancu na skórovanie v úniku 2 na 0. Z gólu zostal Gajan viditeľne rozrušený, keď frustrovane vystrelil puk zo siete. Dworski neskôr v tretine vyrovnal, no potreboval na to niekoľko šancí a minútu a pol tlaku. Túto minútu a pol odohrali najlepšie z celej tretej tretiny a zvyšok tretiny boli oddelení vo všetkých troch pásmach.

READ  Najnovšie správy o Muguruzovej, Kontaveitovej a Raducanuovej

Dráma sa vystupňovala, keď Caskimáki rozdrvil nádeje Slovenska, keď do konca zápasu zostávalo 1:34. Prišiel timeout a Slovensko stiahlo brankára do súboja a mohlo poslať zápas do predĺženia. Slováci to dokázali a nepôjdu dolu ľahko. Keď do konca zostávalo 43,1 sekundy, Maser prestrelil Cocca. Posledných 94 sekúnd bolo určite vrcholom zápasu.

Zdalo sa však, že ste mohli žmurknúť a zmeškať predĺženie. Caskimaki strelil svoj druhý gól o 24 sekúnd, letel po krídle do úniku. Fínsku to zabezpečilo postup do semifinále. Slovensku to zatrnulo a Cajan bol na ľade dlho nehybný. Toto nebol výsledok, aký Slováci očakávali. Medailové nádeje Slovenska zmarili Kaskimaki a Fínsko. Fínsko teraz vo štvrtok 4. januára čaká semifinálový súper.