Peter Sagan na Tour de France 2020: Výsledky 17. etapy

dnes 17:35
|

Kolumbijčan Miguel Angel Lopez z tímu Astana triumfoval v stredajšej 17. etape 107. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. V kráľovskej alpskej etape na 170 km s dvoma stúpaniami najvyššej kategórie a cieľom na vrchole Col de la Loze sa po útoku v záverečnej strmej pasáži presadil a v celkovom poradí sa posunul na tretie miesto.

V žltom drese lídra Tour zostal Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma), ktorý skončil druhý s mankom 15 sekúnd a zvýšil tak svoj náskok pred najvýznamnejším konkurentom, krajanom Tadejom Pogačarom z emirátu SAE.

Skončil na treťom mieste s mankom 30 sekúnd. Roglič zaostáva za Pogačarom v strede o 57 sekúnd, Lopez za ním o 86 sekúnd. Richie Porte vo štvrtok stratil na víťaza 1:01 s, Mikel Landa a Adam Yates zhodne 1:20 minúty a Rigoberto Uran takmer dve minúty.

Slovenský reprezentant Peter Sagan (Bora-hansgorhe) v horskej etape výrazne zaostal za najlepšími a ďalšie dva body stratil v boji o zelený dres na rýchlostnej prémii za írskeho lídra Sama Bennetta. Aktuálne má Sagan na druhom mieste bodovanej súťaže manko 47 bodov.

Bennett nazbieral 278, Sagan 231 a tretí Matteo Trentin 218 bodov. V stredajšej etape skončil Sagan na 115. mieste so stratou takmer 30 minút, celkovo mu patrí 86. miesto (+3: 35: 54)

„Je to zvláštny okamih v mojej kariére. Vyhrať tak náročnú etapu je pre mňa nesmierne emotívne. Štartovaniu Tour som obetoval veľa a som rád, že to prinieslo svoje ovocie. Do dnešnej etapy sme vstúpili s dôverou, v takej nadmorskej výške sa cítim ako „Vedeli sme, že môžem vyhrať, a myslím si, že to bolo zaslúžené.“ vyhlásil v bránke Lopez.

V stredu už na štarte chýbal obhajca titulu Egan Bernal. Kolumbijský jazdec Ineos odstúpil z pretekov pre problémy s chrbtom, v celkovej klasifikácii už nemal šancu zasiahnuť do boja o popredné priečky.

READ  Krajč prišiel o prvenstvo. Doplatil na tvrdosť Čajkovského? - Národný tím - Ľadový hokej - Šport

Po štarte v Grenobli čakalo jazdcov celkové prevýšenie 4430 metrov a „brutálne“ 21-kilometrové stúpanie na Col de la Loze vo výške 2304 m n. M. S priemerným sklonom takmer osem percent, v r. jeden s priechodom dokonca viac ako 20 percent. Záverečné štyri kilometre boli najprudšie. Predtým sa pelotón roztrhol na ikonickom Col de la Madelaine (dĺžka 17,1 km, sklon 8,4%).

Prvých takmer 90 km išlo rovinou, úvodné pokusy o únik nevyšli a rýchlostnú prémiu na 45. kilometri si pozorne strážili aj kandidáti na zelený dres Bennett, Sagan a Matteo Trentin. Bol to Sagan, ktorý sa kvôli technickým problémom ocitol na samom konci pelotónu, musel vymeniť bicykel, ale vrátil sa k svojim najväčším konkurentom.

Na nehodnotenom kopci vpredu sa potom vytvoril päťčlenný únik, v ktorom boli dvaja najlepší z predchádzajúcej etapy Lennard Kämna (Bora-hansgrohe) a Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), s ktorými Dan Martin (Izrael Start-Up Nation) ), Gorka Izagirre (Astana) a Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep).

Postupne si vypracoval únik so slušným náskokom a bolo jasné, že prídu aj na rýchlostnú prémiu pred pelotónom. Za nimi išiel sám Daryl Impey, ktorý tak v „balíku“ šprintoval iba na siedmom mieste a s deviatimi bodmi. Alaphilippe obsadil prvé miesto na prémii a 20 bodov z úniku a piloti tímu Deceuninck-Quickstep zvládli šprint v pelotóne – Bennett skončil siedmy, za ním skončil jeho tímový kolega Michael Morkov a až potom Sagan, ktorý na Ír stratil ďalšie dva body .

Vedúci kvintet bol zložený z vynikajúcich horolezcov a do dlhého stúpania na Col de la Madeleine mal asi šesť minút, kým sa dostal do hlavnej skupiny. Náskok sa však po začiatku stúpania rýchlo znížil na polovicu, najmä vďaka aktivite tímu Bahrain-McLaren na čele so Sonnym Colbrellim, ktorého tempo roztrhal Kolumbijčan Nairo Quintana.

READ  Outclass na Eastern Road, Arena Deal je mŕtvy

Šprintéri aj so Saganom začali výrazne zaostávať a ich cieľom bolo iba splnenie časového limitu etapy. Hlavná skupina so žltým Rogličom mala iba 30 jazdcov, vypadol z nej aj bývalý líder vrchárskej súťaže Benoit Cosnefroy. Medzitým z vodcovskej skupiny vypadla víťazka 16. etapy Kämna a z bicykla úplne zosadol Mikel Nieve, ktorý mal pracovať pre Mitchelton-Scott na Adamovi Yatesovi.

Víťaz 17. etapy Miguel Angel Lopez.

Zdroj: Reuters

Na vrchole Col de la Madeleine bol prvý Carapaz, ktorý v súťaži vrchárov bral 20 bodov, skupina prenasledovateľov stratila iba necelú minútu a pol. Tadej Pogačar vyhral najviac (8 bodov) v rozbitom „balíku“ a prakticky sa prezliekol do bodkovaného dresu až 42 bodov.

Martin v následnom zjazde prehral a vpredu pokračovalo iba trio Alaphilippe, Carapaz a Izagirre, ktoré pred záverečným výstupom na najvyšší bod tohtoročnej Tour opäť zvýšilo náskok na 2:40 min na pelotón. Približne dve minúty si udržala odstup aj v prvých kilometroch tohto stúpania do cieľa. V pelotóne však skupina Bahrain-McLaren stále najaktívnejšie pracovala pre svojho vodcu Mikela Landa a postupne znižovala odstup na „utečencov“ – 13 km pred cieľom mali iba dobrú minútu a z úniku vyšiel Alaphilippe.

Už zriedená hlavná skupina so žltým Rogličom a ďalšími obľúbencami sa rýchlo blížila, v úniku po vystúpení Izagirra zostal osamotený iba Carapaz, ktorý však mal stále dosť síl a udržal si viac ako 20-sekundový náskok. Päť kilometrov pred cieľom to dokonca zvýšil na 45 sekúnd, v najnáročnejšom stúpaní pred cieľom však už nestačil a tri kilometre pred páskou ho chytili.

Z bojov o šampionát boli v tom čase vyradení Landa, Dumoulin, Valverde a Urán. Okamžite štartoval Kolumbijčan Miguel Angel Lopez a po skvelom výkone si pripísal etapové prvenstvo. Napokon ho márne prenasledovali Roglič a Pogačar, ale Slovinci zostali na prvých dvoch miestach klasifikácie.

READ  Tampico | Cociaretto ide ďaleko v Mexiku

Stredajšiu etapu osobne navštívil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Vo štvrtok je na programe ďalšia horská etapa z Méribelu do La Roche-sur-Foron, ktorá má 175 km a obsahuje až päť hodnotených výstupov. V najvyššej kategórii je výstup na Montée du Plateau des Glieres s priemerným sklonom jedenástich percent.