USA prehrali vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji s Českom 1:0.

PRAHA (AP) – Česká republika postúpila vo štvrtok do semifinále výhrou 1:0 nad USA na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.

Útočník Bostonu Bruins Pavel Zacha strelil presilovkový gól v druhej tretine a brankár Anaheim Ducks Lucas Tostal zastavil pred domácimi fanúšikmi v Prague Arene 36 striel.

Sacha a spoluhráč z Bruins David Pastrňák hrali v druhom zápase turnaja. K českému tímu sa pridali po tom, čo Boston vypadol z play off NHL tímom Florida Panthers.

Pri pokuse o vyrovnanie potiahol USA brankára Charlieho Lindgrena, ale Česi sa držali pevne a v sobotňajšom semifinále sa stretnú so Švédskom.

Američania zabili všetkých 13 presilových hier, ktorým čelili v predkole.

„Bol to skvelý hokej a úžasná atmosféra. Žiaľ, chýbalo nám to, ale nebolo to pre nedostatok úsilia,“ povedal americký tréner John Hynes.

V ostatných štvrťfinálových zápasoch vo štvrtok skóroval Nick Paul dvakrát, keď obhajca titulu Kanada zdolal Slovensko 6:3.

Kanada sa v sobotňajšej finálovej štvorke stretne so Švajčiarskom.

„Mali sme skvelý začiatok a odtiaľ len staviame,“ povedal Paul. „Vyhrali sme bitky, dali sme puky do siete a získali sme druhé šance.“

Dylan Guenther zaznamenal gól a asistenciu a Jared McCann, Pierre-Luc Dubois a Brandon Tanev skórovali za 28-násobného majstra Kanady.

McCann a Dubois skórovali v rozpätí 90 sekúnd na začiatku úvodnej tretiny a Peter Cehlárik zvýšil na 2:1, keď prihrávku Slovenska odvrátil do vlastnej siete Brandon Hagel.

Kanada zvýšila svoje vedenie na 5:1 gólom Paula z druhej tretiny, po ktorom nasledovali dva góly v tretine za menej ako 20 sekúnd – prvý Guenther a Thanev.

Miloš Kelemen a Marek Hrivik skórovali a znížili vedenie Kanady na 5:3 a druhý gól Paula padol do prázdnej brány.

READ  Najdôležitejšie udalosti z tenisových majstrovstiev US Open v roku 2023 v New Yorku-Xinhua

V Ostrave strelil presilovkový gól Joel Eriksson na 5:54.

Hannes Björninen vyrovnal stav Fínska na 1:1, pričom do konca zostávalo 58 sekúnd – o štyri minúty neskôr Rasmus Dahlin dostal Švédsko do vedenia 1:0.

Švajčiarsko vlani v Ostrave zdolalo Nemecko 3:1.

Dvomi gólmi viedol švajčiarsky tím Christoph Bertschi. Ten dostal Švajčiarov do vedenia 1:0 krátkym gólom, kým útočník New Jersey Devils Nico Hisier pridal druhý gól.

Dominic Cahun znížil vedenie na 2:1 v polovici strednej tretiny presilovou hrou, kým Bertschi pridal svoj druhý gól do prázdnej brány.