Hlavné správy

FOTO Silné momenty v Bielorusku: Diplomati prišli chrániť nositeľa Nobelovej ceny, medzi nimi je aj naša

V stredu o tom informovali švédsky denník Dagens Nyheter a ruský spravodajský portál RBK, ktoré napísali, že nositelia Nobelovej ceny za literatúru prišli obhajovať diplomati z Litvy, Nemecka, Poľska, Slovenska, Českej republiky a Švédska. Fotografiu zo stretnutia diplomatov v Alexievičovom byte zverejnila švédska ministerka zahraničných vecí Ann Linde na svojom účte na sociálnej sieti Twitter.

Alexievič varovala pred možnou hrozbou jej únosu a zadržania, keď v blízkosti domu, kde býva, spozorovala neznámych mužov, ktorí jej neskôr zaklopali na dvere. Redaktori propozičných médií, ktorých upozornil jej príspevok na sociálnych sieťach, sa na krátky čas zhromaždili pred jej domom.

Zdroj: Twitter / Ann Linde

Ako napísal denník L’Ouset France na svojej webovej stránke, nevysvetliteľné a náhle zmiznutia známych vodcov bieloruskej opozície sú v posledných dňoch bežnou praxou. Alexievič je v súčasnosti posledným členom predsedníctva koordinačnej rady vytvorenej opozíciou, ktorá je stále na slobode.

Posledným zatknutým bol Maksim Znak, ktorý pricestoval do svojej kancelárie v stredu, odkiaľ sa mal spojiť so svojimi kolegami na videokonferencii. Stihol však iba poslať krátku správu so slovom „masky“. Informovala o tom tlačová služba koordinačnej rady, ktorá na sociálnej sieti Telegram zverejnila aj fotografiu, ktorá zobrazuje Postavu, ako ju sprevádzajú neznámi maskovaní muži v civile.

Bieloruský vyšetrovací výbor neskôr informoval, že Znak a ďalšia – známejšia – mediálna členka predsedníctva koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová sú vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z pokusu o uzurpovanie moci v Bielorusku a snahy o destabilizáciu sociálno- politická a ekonomická situácia.

FOTO Silné chvíle v

Zdroj: SITA / AP Foto

Kalesnikavu uniesli ráno 7. septembra neznámi muži priamo z ulice v centre Minsku. V utorok ráno sa objavili informácie, že bieloruské úrady sa ju pokúsili prinútiť do vyhnanstva a odviezť na Ukrajinu. Tento zámer sa im nepodaril – okrem iného aj preto, že Kalesnikava zničila jej pas tesne pred hranicami. Následne ju zadržali bieloruskí pohraničníci. Podľa jeho právnika sa momentálne nachádza v ústave predbežného zadržania v Minsku.

Bieloruská generálna prokuratúra nedávno vyhlásila, že činnosť koordinačnej rady je zameraná na uzurpovanie moci v krajine, preto proti nej vedie vyšetrovanie. Od založenia koordinačnej rady boli na výsluch predvolaní prakticky všetci členovia jej predsedníctva vrátane Alexieviča.

Niekoľko predstaviteľov koordinačnej rady bolo odsúdených na niekoľko dní väzenia za účasť na prebiehajúcich protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a na ich politických aktivitách. Iní boli nútení opustiť krajinu. Samotná Alexejevičová však v stredu vyhlásila, že Bielorusko neopustí.

Pripustila však, že bezpečnostné sily majú vlastné metódy, ako k tomu nútiť odporcov režimu. Členovia rady opakovane tvrdili, že sa nechcú dostať k moci, iba sa snažia skontrolovať výsledky prezidentských volieb, ktoré podľa Bieloruskej volebnej komisie vyhral Lukašenko.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close