Hlavné správy

Elena Lagová: Google Doodle oslavuje 100. narodeniny slovensko-rímskeho spisovateľa a dramatika

Všetko najlepšie, Elena Lagova!

Súčasné sviatočné logo, ktoré opísal český hosťujúci umelec Philippe Posiwak, oslavuje sté výročie narodenia slovensko-rímskej spisovateľky a dramatičky Eleny Lagovej.

Elena Lagova, ktorá sa narodila v tento deň v roku 1921 v československej Vegorii (vyspelé Slovensko), bola vychovaná v kolónii rímskych jednotlivcov – európskej etnickej skupiny, ktorá bola na začiatku Indie všeobecne zneužívaná.

Aj keď kvôli odporcom rímskeho práva nemohla hľadať ďalšie vzdelanie, Lagova sa ochotne stala plodnou spisovateľkou a ako jediná mladá žena spomedzi 600 detí vo svojej kolónii so schopnosťou čítať písala sonety za svitu mesiaca.

V roku 1939 nacistické Nemecko napadlo Československo a prenasledovalo jeho rímske kolónie ako súčasť rómskeho holokaustu. Lagova vydržala tieto ohavnosti a rozhodla sa prostredníctvom divadla obnoviť Rómsku pýchu.

Jeho skoršia distribúcia písma – „Horiasi Sikansky Thapar“ („Gypsy Camp Burning“, 1947) – vykresľovala celkové ťažkosti rímskych jednotlivcov počas holokaustu a zároveň poskytovala iný pohľad na ich kultúru.

Práce Lagovej pokračovali v pozdvihovaní rímskej spoločnosti prostredníctvom abstraktných médií, ako sú poviedky, rozprávky a rozhlasové hry. V roku 1970 dosiahla ďalší úspech pokrokom na vysokej škole ako prvá Rimanka v Československu.

Lagova, priekopníčka mnohých ocenení, sa stala vedúcou Rimankou, ktorá v roku 2001 získala Rádu Ľudovíta Štúra III., Jedného z najvyšších vyznamenaní Slovenska.


Tituly
# 100. narodeniny # dramatička # Elena Lagov # Google Doodle # slovensko-rómska spisovateľka

READ  Slovensko tvrdí, že Rusko zasahovalo do podozrivo úspešného referenda na Ukrajine. Moskva to popiera

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close