Zábava

Fotofóbia Ivana Ostrokovského a Pavla Pekarczyka bude premietaná v Giornade Degli Autorie

– Hybridná dráma o deťoch skrývajúcich sa v metre bola natočená počas obliehania Charkova a zobrazuje vojnou zmietanú Ukrajinu z detskej perspektívy.

fotofóbia Ivan Ostrovsky a Pavol Pekarczyk (© Banksart Films)

Dvaja z troch filmárov, ktorí stoja za oceňovaným dokumentárnym triptychom Zamatoví teroristi [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, Ivan Ostrovský A Pavol PekarčíkZišli sa kvôli filmovému projektu fotofóbia, natočený na Ukrajine po ruskej invázii. Dvaja filmári pricestovali do krajiny na jar 2022 s humanitárnymi pracovníkmi a strávili štyri mesiace natáčaním filmu. Boli odhodlaní zachytiť každodenné skúsenosti obyčajných ľudí s cieľom zobraziť momenty skutočnej ľudskosti uprostred teroru. Deti, ktoré sa dva mesiace skrývali, našli v charkovskom metre. Keďže začiatkom apríla mesto čelilo bezprostrednej hrozbe obliehania, šanca, že tieto deti opustia svoj úkryt, sa zmenšila. Streľba mala poskytnúť dočasnú úľavu od vojnovej reality, pretože mládež začala prejavovať známky depresie a apatie.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Hybridná dráma sleduje príbeh 12-ročnej Niki (Nikita Tiščenko) a jeho rodina sa presťahujú na stanicu metra, aby sa uchýlili pred výbuchmi, ktoré postupne ničia ich bydlisko – pol milióna ľudí. Ostré neónové svetlá stanice sa stávajú ich trvalým denným svetlom, znakom nebezpečenstva číhajúceho vonku. Keď Nikki stretne Viku (Victoria Mattesová), v tomto podsvetí je uväznená aj mladá žena a ich spoločné zážitky vytvárajú puto, ktoré im dodáva útechu a odvahu.

Režiséri starostlivo skombinovali nadčasovú a bezcieľnu existenciu Niki a jej rodiny s mrazivými scénami sveta natočenými v Super 8 mm. Tieto rámy zobrazujú vojnou zničené krajiny, ktoré sa môžu zdať ako vzdialené predstavy traumatizovaného dieťaťa, no v skutočnosti sú ostrými pripomienkami súčasnej ukrajinskej reality.

Všetko je pripravené na svetovú premiéru v blízkej budúcnosti Filmový festival v Benátkach (30. 8. – 9. 9.), najnovšia spolupráca medzi Ostrochovským a Pekarčíkom bude voľne klesať Giornate Decli Authori Bočný panel (pozri Novinky). Producent filmu Katarína Tomková, z Bankchart Films, pre CineEurope povedal, že skupina momentálne rokuje s medzinárodnými obchodnými zástupcami. Potvrdil tiež, že diváci na Slovensku a v Česku môžu očakávať uvedenie v kinách.

READ  Keď sa Meghan vráti do filmového biznisu, prevráti veľa! Budete vypadávať z jej poplatku - Star Cases - Cocktail

fotofóbia Produkoval Ivan Ostrovskij. Albert Malinowski a Katarína Tomková, Banksart Films (Slovensko), Tomáš Michálek A Christina Michálek Kvitová Cinémotiv Films (Česká republika), a Denis Ivanov Z Arthouse Traffic (Ukrajina). Koproducentmi sú Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televízia a Partisan Film (Pavol Pekarczyk). Slovenský audiovizuálny fond, Český filmový fond a Ministerstvo kultúry SR poskytli podporu. Filmtopia sa postará o slovenské uvedenie v kinách.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close