Veda

Fragmenty vírusu vtáčej chrípky nájdené v mlieku

Vzorky pasterizovaného mlieka z celej krajiny boli pozitívne testované na neaktívne zvyšky vírusu vtáčej chrípky, ktorý infikoval dojnice, uviedli v utorok federálne regulačné orgány.

Úradníci uviedli, že fragmenty vírusu nepredstavujú hrozbu pre spotrebiteľov. Úrad pre potraviny a liečivá povedal: „Dodnes sme nevideli nič, čo by zmenilo naše hodnotenie, že komerčné dodávky mlieka sú bezpečné.“ vyhlásenie,

Za posledný mesiac bol vírus vtáčej chrípky s názvom H5N1 nájdený vo viac ako 30 stádach dojníc v ôsmich štátoch. Je tiež známe, že vírus infikoval farmára, ktorého jediným príznakom bolo ružové oko.

Vedci kritizujú federálnu reakciu a tvrdia, že ministerstvo poľnohospodárstva bolo príliš pomalé na zdieľanie dôležitých údajov a dostatočne nezintenzívnilo testovanie dobytka na infekciu.

Hľadanie vírusových fragmentov v mlieku z obchodného dodávateľského reťazca nie je ideálne, ale genetický materiál predstavuje malé riziko pre konzumentov pijúcich mlieko, povedal David O'Connor, virológ z University of Wisconsin-Madison.

„Riziko nakazenia z mlieka, ktoré obsahuje vírusové stopy, by malo byť nulové,“ povedal. „Genetický materiál sa nemôže replikovať sám.“

Úradníci neuviedli, koľko vzoriek pasterizovaného mlieka bolo pozitívnych na vírusové fragmenty, ani odkiaľ tieto vzorky pochádzajú. Toto sú kľúčové otázky, uviedli odborníci. Približne jedna tretina vzoriek bola pozitívna, podľa dvoch ľudí so znalosťou údajov, ktorí nemali oprávnenie verejne hovoriť.

Ak sú fragmenty prítomné v mnohých vzorkách v celej komerčnej ponuke mlieka, naznačuje to, že ohnisko bude pravdepodobne rozšírenejšie, ako sa očakávalo.

Minulý týždeň denník The New York Times informoval, že vírus sa našiel aj v stáde dojníc v Severnej Karolíne, ktoré nemali žiadne príznaky choroby.

„Problém u dojníc môže byť oveľa väčší, ako vieme,“ povedal Dr. O'Connor. „To by bolo znepokojujúce – nie že by samotné mlieko predstavovalo riziko.“

READ  Strach zo šírenia škrkavky jedením kebabov z medvedieho mäsa na rodinnom stretnutí

FDA uviedla, že skúma vzorky mlieka z viacerých zdrojov vrátane infikovaných kráv, reťazcov na spracovanie mlieka a regálov obchodov s potravinami. Federálni úradníci stále čakajú na výsledky experimentov určených na určenie, či vzorky mlieka môžu obsahovať aktívny vírus, podľa dvoch ľudí oboznámených s prebiehajúcimi federálnymi kontrolami.

Tieto testy trvajú dlhšie ako takzvané testy PCR, ktoré určujú, či je v zásobe mlieka vírusový materiál.

Federálni úradníci opakovane ubezpečili spotrebiteľov, že komerčné dodávky mlieka sú bezpečné, pričom poznamenali, že výrobcovia mlieka a mliečnych výrobkov sú povinní držať mlieko od chorých zvierat mimo zásobovania ľuďmi.

Takmer všetko mlieko vyrobené na amerických farmách je pasterizované, proces určený na zabíjanie patogénov teplom. Odborníci tvrdia, že pasterizácia by mala inaktivovať aj vírusy chrípky, ktoré sú považované za krehké a citlivé na teplo.

Nedávno FDA testovala účinnosť pasterizácie na H5N1. Riziko vírusovej infekcie z nepasterizovaných mliečnych výrobkov zostáva neznáme, no regulačné orgány už dlho upozorňujú spotrebiteľov, že surové mlieko predstavuje riziko rôznych chorôb.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb monitorujú údaje z testovania chrípky a návštevy pohotovosti súvisiace s chrípkou. „Zatiaľ sme na miestnej, štátnej ani národnej úrovni nevideli nič inovatívne,“ povedal Dr. Nirav Shah, hlavný zástupca riaditeľa agentúry.

Objav vírusových fragmentov v mlieku vyvolal obavy v Bielom dome o tom, ako sa vyhnúť neprimeraným obavám o dodávky mlieka, podľa ľudí oboznámených s internými rokovaniami, ktorí nemali oprávnenie hovoriť verejne.

Očakáva sa, že federálni predstavitelia sa zisteniami budú zaoberať na tlačovom brífingu v najbližších dňoch.

Brian Ronholm, riaditeľ potravinovej politiky v Consumer Reports, organizácii presadzujúcej advokáciu, povedal, že by bolo „veľmi dôležité“, aby úradníci jasne informovali o zisteniach a vzdelávali spotrebiteľov o tom, čo znamenajú.

READ  Príznaky demencie Ľudia zvyčajne ignorujú

Mlieko z fariem sa už skladuje v tisíckach galónov, čo výrazne rozriedi všetky vírusy, ktoré môžu byť prítomné. Pasterizácia ďalej znižuje hladinu prítomného vírusu.

Krátko po útokoch z 11. septembra Michael Osterholm, odborník na infekčné choroby z University of Minnesota, pomohol federálnej vláde pri plánovaní možného bioteroristického útoku pomocou botulistického neurotoxínu, vysoko smrteľného patogénu, na kontamináciu mlieka.

V spolupráci s mliekarenským priemyslom on a iní identifikovali podmienky pasterizácie, ktoré by inaktivovali neurotoxín. Dr. Osterholm povedal, že skúsenosti ho uisťujú, že je veľmi nepravdepodobné, že by H5N1 spôsoboval nejaké problémy.

„Pri víruse, ako je tento, musím veriť, že aj keď máte najvyššiu úroveň vírusovej aktivity v skutočnom mlieku vychádzajúcom z vemena infikovanej kravy, akú si dokážete predstaviť, pri pasterizácii je to miliónové. „Schudne. ,

Prehltnuté mlieko sa rozkladá aj v tráviacom a imunitnom systéme tela, takže „neobávala by som sa rezíduí,“ povedala Dr. Nahid Bhadelia, riaditeľka Bostonského univerzitného centra pre vznikajúce infekčné choroby.

„Pokiaľ nejde o živý vírus, je nepravdepodobné, že by predstavoval nejaké zdravotné riziko,“ povedala.

Infikovaní ľudia – a kravy – môžu niesť zvyšky vírusového genetického materiálu dlho po ukončení aktívnej infekcie. To je dôvod, prečo testy PCR na Covid niekedy poskytujú pozitívne výsledky potom, čo sa človek z choroby zotaví.

Doktorka Bhadelia povedala, že sa zdá, že postihnuté kravy majú v mlieku veľké množstvo vírusu, čo naznačuje, že môže nejaký čas trvať, kým sa stanú bez vírusu.

„Zaujímavé na tom však je, že netušíme, ako dlho trvá, kým sa kravy vírusu zbavia,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close