Svet

Geordin Hill-Lewis: „Kapské Mesto je najlepšie africké mesto pre vaše zelené projekty“

V tomto exkluzívnom rozhovore pre AFRIK 21 sám starosta Kapského Mesta oceňuje úspechy najkrajšieho mesta Južnej Afriky, jedného z najmodernejších a najinteligentnejších na kontinente. Geordin Hill-Lewis, ktorý denne riadi 4 milióny Capetonovcov, hovorí o energetických a klimatických výzvach, ktoré sa od roku 2021 snažíme prekonať. Očakáva sa, že 30-ročný mladík sa zúčastní samitu o zelenej ekonomike Afriky (AGES). 2024) od 21. do 23. februára hovorí aj o dôležitosti masívnych investícií do zmeny životného prostredia. To bude nepochybne jedna z priorít muža, ktorý sa chce „jedného dňa“ stať prezidentom Juhoafrickej republiky.

Benoît-Yvan Vancey: Je dobré dnes žiť v Kapskom Meste? Čím je toto mesto s viac ako 4 miliónmi ľudí také výnimočné?

Jardine Hill-Lewis : Sme mestom veľkej energie. Je to vzrušujúci čas žiť v Kapskom Meste ako poprednom meste pre inovácie v oblasti zelenej energie, šetrenia vodou a udržateľnosti životného prostredia v reakcii na zmenu klímy (v súčasnosti, pozn. redakcie).

Organizuje ho samit o zelenej ekonomike Afriky (AGES). Skupina veľkých podujatí Vuga Otvárame od 21. do 23. februára 2024. Aký odkaz sa chystáte vyslať investorom a politickým činiteľom vo vašom meste?

Jardine Hill-Lewis: Kapské Mesto je najlepším miestom na africkom kontinente na investovanie do vašej zelenej ekonomiky. Máme špecializované služby pre investorov a jednoduché podnikanie.

„Viac globálnych spoločností investuje v Kapskom Meste a vytvára nové pracovné miesta pre viac ľudí v našom meste,“ povedali ste nedávno na svojom účte X (Twitter) po návšteve Americkej obchodnej komory. Aké sú momentálne najhorúcejšie odvetvia a typy podnikania vo vašom meste?

Jardine Hill-Lewis: V súčasnosti ponúkajú v Kapskom Meste veľký potenciál rastu rôzne odvetvia: technológie, zelené hospodárstvo, outsourcing obchodných procesov, námorné hospodárstvo (modrá ekonomika), cestovný ruch, film a ďalšie.

READ  Dychberúce zábery z USA: Pozerajte sa na atmosféru po voľbách, tvorivosti Američanov sa medze nekladú

Kapské Mesto je často hodnotené (najmä v americkej tlači Forbes) ako „najinteligentnejšie“ mesto kontinentu. Ako môže digitálna technológia urýchliť prechod na ekologickejšie miestne ekonomiky?

Jardine Hill-Lewis: Podporujeme investície do vstavanej výroby v malom meradle a schvaľujeme technológie, ktoré sa integrujú do našej infraštruktúry elektrickej siete.

V budúcnosti bude návrh nových a vylepšených mestských kampusov a štvrtí podporovať energeticky efektívny životný štýl, energeticky efektívne poskytovanie služieb a príležitosti na využitie rozsiahlej obnoviteľnej energie.

Vyčlenila obrovské investície do najmodernejšej technológie čistenia odpadových vôd a inovatívnych prostriedkov na ochranu prírodného prostredia pred mestským znečistením.

Ste v zhone zelených dlhopisov a uhlíkových kreditov ako iné veľké mestá? Aké sú teda pre vás riziká pri používaní týchto ekologických ekonomických metód? Máte zamestnancov samosprávy vyškolených v tejto oblasti?

Jardine Hill-Lewis: Áno, mesto doteraz vydalo celkovo 241 511 kreditov CDM (mechanizmus OSN), potenciálna hodnota príjmu je 24,2 milióna R. Rada rozhodla o ich vydražení.

Kredity generuje infraštruktúra skládkového plynu inštalovaná na rôznych skládkach.

Počas troch dní summitu sa bude diskutovať o trvalo udržateľnom odpadovom hospodárstve. Akékoľvek novinky o navrhovanej bioplynovej stanici na skládke Visershoek, ktorá bola oznámená pred niekoľkými rokmi? Je to lokálna reakcia na znižovanie záťaže ovplyvňujúce celý dúhový národ, najmä s cieľom znížiť energetickú závislosť od národnej energie Eskom?

Jardine Hill-Lewis: Vo Viserschoku sa inštaluje systém premeny odpadu na energiu na premenu skládkového plynu na elektrinu. Jeho realizácia je navrhnutá v rokoch 2024/25 za cenu 197 miliónov R.

Prvé 2 MW výroby vo Viserschoku sa plánuje spustiť v roku 2024/25, potom sa výrobná kapacita zvýši na 7-9 MW v roku 2026/27 v závislosti od výnosov plynu.

Južná Afrika je tiež jedným z hotspotov biodiverzity 17 megarozmanitých krajín Jeho 19 národných parkov so 70 % svetovej biodiverzity pokrýva 40 802 km2 územia, najmä Stolovú horu v Kapskom Meste. Najmä Kapské Mesto je jedným z najbohatších miest biodiverzity na svete.

READ  Lotyšsko podporuje humanitárnu pauzu v Gaze namiesto prímeria, tvrdí, že to „prospieva“ Hamasu

Jardine Hill-Lewis: Spolu s juhoafrickými národnými parkami a CapNature mesto vytvorilo sieť biodiverzity (BIONET) na identifikáciu oblastí, ktoré potrebujú ochranu, a udržateľnú implementáciu rozširovania a manažmentu chránených oblastí a zároveň uľahčuje rozvoj, aby vyhovoval potrebám rastúceho mesta.

Môžete nám povedať niečo o prebiehajúcom projekte obnovy a rozšírenia prírodných zdrojov vo vašej oblasti? Keďže Kapské Mesto od začiatku roka prilákalo 317 000 medzinárodných návštevníkov vrátane milovníkov prírody, predpokladáte nejaké vedľajšie účinky v oblasti ekoturizmu?

Jardine Hill-Lewis: Sieť prírodných rezervácií mesta rozšíri možnosti vzdelávania, rekreácie a turistiky. Mestské prírodné rezervácie ako také ponúkajú dôležité atrakcie, ako sú duny Whitsands pri Atlantíde, kde sú rekreačné a komerčné príležitosti vrátane aktivít, ako je sandboarding, jazda na štvorkolkách, 4×4, fotografovanie, turistika a vychutnávanie si nádherných výhľadov.

28. Konferencia zmluvných strán Organizácie Spojených národov o zmene klímy (COP28) sa skončila 12. decembra 2023 v Dubaji bez akýchkoľvek zásadných oznámení. Máte nejaké konkrétne očakávania, pokiaľ ide o podporu klimatickej odolnosti miest, ktoré čelia ekonomickým následkom prírodných katastrof (záplavy v Kapskom Meste v septembri 2023)? Myslíte si, že decentralizovaná spolupráca medzi mestami na juhu dokáže prekonať rôzne nejasnosti súčasného globálneho finančného rámca?

Jardine Hill-Lewis: Je dôležité podporovať obce a mestá ako Kapské Mesto v ich pokračujúcom úsilí o zmiernenie zmeny klímy a prispôsobenie sa jej. Zachovanie a ochrana biodiverzity a ekosystémových služieb je rozhodujúca. Prebiehajúce financovanie a partnerstvá na globálnom juhu môžu výrazne pomôcť pri zmierňovaní/rehabilitácii prírodných katastrof.

Ktoré mestá v iných krajinách berieš ako vzory z hľadiska urbanistického plánovania?

Jardine Hill-Lewis: Mestské plánovanie vo vyššie uvedenom kontexte sa vo všeobecnosti zameriava na dosiahnutie rovnováhy medzi ekonomickým, sociálnym a majetkovým rozvojom v kontexte udržateľného poľnohospodárstva a ochrany biodiverzity, ako aj využívania vzácnych zdrojov, akými sú voda a rozvojová pôda. Kapské Mesto sa naďalej pripája k mestám v Afrike a Austrálii v modeloch rozvoja miest. V aspektoch zachovania zdrojov a rozvoja infraštruktúry sa využívajú niektoré európske a britské mestá. Mestá v Ázii a Afrike sa používajú ako príklady technologického pokroku a zapojenia miestnych samospráv so svojimi občanmi. V Land Development sa prehodnocujú a prehodnocujú niektoré historické predpoklady odvodené z amerických miest.

READ  Singapur považuje triezve obmedzenia zaočkovaných cestujúcich

Desaťročie (2011 – 2021) ste členom juhoafrického parlamentu, vďaka čomu ste medzi Juhoafričanmi známou politickou osobnosťou. Aké sú vaše ambície pred prezidentskými voľbami v máji 2024? Podáte napríklad svoju kandidatúru na budovanie zelenších a silnejších miest?

Jardine Hill-Lewis: Určite dúfam, že vo voľbách v roku 2024 uvidím osviežujúcu zmenu na úrovni národnej vlády. V súčasnosti som starostom Kapského Mesta a milujem každú chvíľu tejto práce, ktorá napreduje smerom k vytvoreniu mesta nádeje pre všetkých v súlade s našou dlhodobou víziou. Raz v budúcnosti by som chcel kandidovať za prezidenta.

Rozhovor Benoîta-Evana Vanceyho

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close