Svet

Hinduisticko-moslimské nepokoje zasiahli Dillí voliči chcú mier – Svet

Suhel Mansoori, poznačený hinduisticko-moslimskými nepokojmi, ktoré v roku 2020 zabili desiatky ľudí v jeho obvode hlavného mesta Indie, hovorí, že jeho sobotňajšie hlasovanie v národných voľbách bolo „za mier a bratstvo“ uprostred rastúcej rozdeľujúcej náboženskej rétoriky.

Mansoori a jeho brat boli počas nepokojov v husto obývanej štvrti Dillí obkľúčení davom a bití železnými tyčami a tehlami, čo malo za následok viaceré zlomeniny.

Najmenej 53 ľudí bolo zabitých a viac ako 500 zranených, keď sa davy niekoľko dní potulovali po uliciach, útočili na seba mečmi a puškami a podpaľovali budovy.

Mansoori, 29, ktorý prevádzkuje malý obchod s látkami v oblasti Mustababad, povedal: „Nechcem, aby ešte niekto takto trpel.

„Keď sú podnecovaní nenávistnými prejavmi, ľudia zabúdajú, že sme všetci rovnakí ako ten druhý.“

Zatiaľ čo Hindu-nacionalistická Bharatiya Janata Party (BJP) premiéra Narendra Modiho čelí obvineniam, že sa vo svojej kampani zameriava na menšinových moslimov, rétorika zameraná na náboženstvo a nerovnosť dominovala najväčšiemu sedemfázovému hlasovaniu v Indii až do 1. júna.

V posledných dvoch národných voľbách v rokoch 2014 a 2019 zvolila BJP MLA z volebného obvodu Severovýchodné Dillí.

Modi, ktorý sa snaží stať sa druhou osobou, ktorá vyhrala tri po sebe nasledujúce funkčné obdobia vo funkcii indického premiéra, nazval moslimov vo svojom prejave minulý mesiac „infiltrátormi“ a „majú príliš veľa detí“.

Neskôr poprel, že by sa zameral na 200 miliónov väčšinových hinduistov – skupinu 1,4 miliardy obyvateľov Indie.

„Chcem hlasovať za mier a bratstvo. Pre BJP je ťažké získať tu nejaké hlasy,“ povedal Mansoori, čo potvrdili aj voliči Mustafabadu vrátane niektorých hinduistov.

Mithilesh (42), hinduistka, ktorá uviedla len svoje krstné meno, povedala, že sa bála o svoju bezpečnosť po tom, čo dav pobodal dvoch mladíkov na jej ulici, keď bola počas nepokojov zamknutá vo svojom dome so svojou nevestou.

READ  Podľa Nigérie sa masové únosy v Nigérii normalizujú

„Počuli sme ich krik a báli sme sa, čo sa s nami stane. Náš vtedajší poslanec bol z BJP a chcel opäť hlasy, ale nevolili by sme ho.

Sabir Ali (42), moslimský krajčír, povedal, že Modiho prejavy boli len politickou rétorikou.

„Ak si však myslí, že moslimovia ho budú voliť napriek týmto prejavom, je na omyle.“

Moslimský majiteľ obchodu s potravinami Wasim Raja (36) v neďalekom Jaffarabade povedal, že jeho hlavným problémom je vysoká inflácia, keďže to ovplyvnilo jeho podnikanie.

„Hinduisticko-moslimská otázka tu vždy bola a tentoraz všetci hlasujeme za Kongres, no napriek tomu BJP vyhrá,“ povedal.

Podpora BJP, ktorá sa podľa všetkého vráti k moci, bola vysoká vo volebných obvodoch, v ktorých dominujú hinduisti, keďže voliči hovorili o národnej hrdosti a chválili ekonomický rast Indie.

Akash Kumar Kashyap, 48, ktorý prevádzkuje dopravu v oblasti Bajanpura, povedal: „Hinduisti sa teraz prebudili kvôli Modimu, tento oheň nevyhasne.

„Modi zlepšil ekonomiku a infraštruktúru. Globálne zviditeľnil Indiu, takže sa nám páči,“ povedal 35-ročný Mahesh Chand Barthwal, ktorý pracuje v právnickej firme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close