Zábava

Hudobníci reagujú na opatrenia z minulého týždňa petíciou. Tisíce ľudí ich už podporili

Miroslav Čimo s umelcami.
Foto: Facebook / Miroslav Čimo

Po prvé, vyvstali otázky, prečo by vláda nereagovala na rastúci počet nových infekcií koronavírus a teraz sa kritika za jej rozhodnutia šíri na internete.

Umelecká komunita sa vzbúrila proti novým ochranným opatreniam. V piatok, z iniciatívy vedúceho, vydavateľa a textára Miroslava Čima, bola podaná petícia s názvom NEVYBERAJTE HUDBU DO NÁS – NEVYBERAJTE SLOBODU NÁS!

„My, občania Slovenskej republiky, vyjadrujeme nesúhlas s obmedzeniami a zákazmi týkajúcimi sa kultúrneho a verejného života, považujeme to za obmedzenie našej slobody, chceme žiť, nebojíme sa, nebudeme dávať hudbu, budeme nedaj našej slobode! “, povedal na portáli Čimo Čimo, kde je možné petíciu podpísať.

Zaujímalo nás preto, či si umelci naozaj nemyslia, že opatrenia sú primerané a chránia nielen svoje zdravie, ale aj svojich fanúšikov. Autor, Miroslav Čima, odpovedal na naše otázky.

„NEPOUŽÍVAJTE HUDBU DO NÁS – NEPOUŽÍVAJTE S NÁM SLOBODU!“ Je to veľmi silné meno, o čom je táto petícia?

petície bola vytvorená na základe opatrení, ktoré vláda prijala počas očakávanej druhej vlny pandémie COVID-19, v ktorej sa celá kultúrna a športová komunita cíti diskriminovaná.

Nerozumieme napríklad tomu, prečo sa riskantná skupina ľudí, tj nad 65 rokov, môže stretnúť v kostole, spievať a modliť sa a prečo sa mladí, zdraví ľudia nemôžu stretnúť a spievať na koncerte. Existuje viac takých príkladov, ktoré nedávajú absolútny význam.

Nepovažujú umelci tieto opatrenia za primerané a nemali by sa napríklad premiestňovať ich predstavenia?

Situáciu samozrejme nepodceňujeme a chápeme, že je potrebné prijať určité opatrenia, sme dokonca pripravení prijať opatrenia dobrovoľne na základe dlhoročných skúseností v tomto segmente.

Je však neprijateľné, aby vláda prevzala prácu od stoviek tisícov ľudí v jednoduchom vyhlásení v médiách, pretože nejde len o umelcov na javisku, o niekoho, kto stavil javisko, niekto si za túto etapu pripísal kredit, týka sa to zvukový inžinier, stallholder, čašníci, bezpečnostné služby, fotografi, kameramani, tanečníci, manažéri, promotéri, reklamné agentúry, spoločnosti poskytujúce predpredaj, je to veľké množstvo ľudí, ktorí majú hypotéky, deti a rodiny, a nakoniec to ovplyvní najviac fanúšikov.

READ  Celine Dion diagnostikovaná so zriedkavými neurologickými poruchami zo zábavy

Cítime sa diskriminovaní, keď môže robiť pás po ramene na opasku, keď sa na svadbe môže baviť ľubovoľný počet ľudí, až do bieleho rána, prečo nemôžeme robiť svoju prácu?

Je to všetko o zodpovednom prístupe. Tiež nemáme zaručenú imunitu v exteriéri, takže nás nenechajte sedieť doma. Sme schopní a ochotní zvýšiť informovanosť a upozorniť ľudí na potrebu dodržiavať pravidlá na rizikových miestach, ako sú koncerty, sme dokonca ochotní prevziať zodpovednosť za ňu, a to je krásny príklad jedného konkrétneho kompromisu.

Ale nejde iba o fanúšikov. Nebojí sa umelcov, že aj oni by mohli byť nakazení?

Strach z COVID-19 zmizol, zdravý rozum a vnímanie ekonomických dopadov, ktoré svet zotavuje po začiatku prvej vlny.

Osobne viem, že päť ľudí, ktorí boli testovaní pozitívne, traja nemali žiadne príznaky, jeden nemal chuť a vôňu a ďalší mal príznaky miernej chrípky a jedného dňa horúčku. Teraz spomeniem zdravý rozum. Pridajme výhody a nevýhody, oplatí sa ľuďom znova pracovať?

V súčasnosti sa obávame dosahu, ktorý tieto opatrenia budú mať, ako na samotný vírus.

Aký je účel petície? Čo by mala dosiahnuť?

Čo je to národ bez kultúry? Čo je spevák alebo športový klub bez fanúšikov? Počas prvej vlny sme sedeli doma štyri mesiace, turné pre nové album bolo zrušené, investovali sme do reklamy, v priestoroch, turné bolo zrušené, vzali sme to. Nebolo toľko informácií, vzali sme to tak, aké sú, v tom čase sme nahrávali nové albumy, tešili sme sa na ľudí, koncerty a kultúra opäť získala obrovskú facku.

Obrátil som sa na predsedu národnej rady Boris Kollár, s cieľom nájsť spoločný kompromis. Jeho odpoveď znie, že opatrenia boli sprísnené.

READ  Pizza pre Taliansko a Dracula pre Rumunsko: Juhokórejský vysielateľ sa ospravedlňuje za olympijskú „neodpustiteľnú chybu“

Priznávam, že sme túto vládu zvolili, a dokonca som im dôveroval. Čo by sa stalo, keby sme si sadli a našli spoločné riešenie? Koniec koncov, dobré vzťahy medzi vládou a národom by nám mohli závidieť celý svet!

Ako reagovali na petíciu ďalší umelci? Koľko ľudí už vás podporilo?

V súčasnosti máme na petícii okolo 8 000 podpisov.

Miroslav Čimo s Kalimom. Foto: Facebook / Miroslav Čimo

Petíciu podporili viaceré mená z rôznych žánrov, ako sú Kali, Separ, Majself, Claudia, DJ Mairee, DJ Ekg, DJ Peter Pann, dokonca Miro Jaroš a kopec ďalších ľudí.

Zapojení sú aj fanúšikovia, nielen naši. Ľudia rôzneho veku, pretože každý je niekým fanúšikom a majú pocit, že nemôžeme stratiť kultúru. Čo sme nakoniec urobili doma počas prvej vlny? Prežili sme prostredníctvom kultúry, počúvania hudby, sledovania filmov a ďalších. Najlepšie to zhrnul známy podporovateľ moderného umenia Ján Mládek. „Ak kultúra prežije, národ prežije!“ Raz povedal. Takže ak s nami ľudia budú súhlasiť, budeme vďační za každé jedno hlasovanie. Môžete hlasovať vy,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close