šport

IIHF – Pripomína Forsbergov 31

Čísla sa delia na dobré od zlého, hore zdola, dobré od zlého. Ale niekedy sa čísla zrazia. Eric Lindros a teraz Connor Bedard dosiahli kanadský rekord s 31 bodmi v kariére v U20. Lindros dosiahol svojich 31 cez 21 hier a tri turnaje (1990-92), zatiaľ čo Bedard dosiahol rovnakú úroveň v 13 hrách. Dokonca aj rekord v jednom zápase 31 bodov v siedmich zápasoch Peter Forsberg v roku 1993.

Zaujímavé je, že Lindros a Forsberg sa proti sebe postavili v roku 1992, keď Kanada a Švédsko 29. decembra 1991 remizovali 2:2 v nemeckom Kauffurene. Forsberg pri tejto hre asistoval a Lindros bol mimo zápisu. Zápas sa však skončil dramaticky. Kanada viedla 2:1 a do konca zápasu zostávalo 14 sekúnd vhadzovania, Švédsko so šiestimi korčuliarmi. Švédi vyhrali vhadzovanie a vyrovnali na 19:53. Získali striebornú medailu, kým Kanada skončila šiesta.

Nasledujúci rok bol Lindros, najväčšia svetová juniorská hviezda, v NHL, zatiaľ čo 19-ročný Forsberg sa vrátil so švédskou reprezentáciou do 20 rokov na svetový šampionát juniorov 1993 na domácom ľade, najmä v Gavle. Hral s MODO Ornskoldsvik v najvyššej švédskej lige a v roku 1991 bol draftovaný celkovo na 6. mieste, ten istý draft obsadil Lindrosa celkovo 1., ale odmietol hrať za Quebec Nordiques, ktorý ho draftoval.

Samozrejme, knihy rekordov ukazujú, že Forsberg sa zapísal do histórie na turnaji v roku 1993, ale čas zmyl ďalší aspekt podujatia – Forsbergove vyjadrenia, ktoré mohli jeho tím stáť zlatú medailu.

Najprv však záznam.

Švédsko odštartovalo 93. svetový šampionát juniorov výhrou 4:2 nad Nemeckom v Kauai. „Foppa“ zaznamenal dve asistencie. O 24 hodín neskôr hrali s Kanadou a prehrali 5:4, ale Forsberg dominoval, skóroval raz a pridal tri asistencie a robil všetko, čo mohol, aby viedol svoj tím. To nie je dosť.

O dva dni neskôr si pripísal ďalšie štyri asistencie pri výhre 7:2 nad Českou a Slovenskou republikou. Bolo to v čase, keď sa Česko-Slovensko pokojne rozdelilo na Českú republiku a Slovensko a na tomto turnaji sa dohodli, že budú hrať „spolu samostatne“. Potom, 30. decembra, Forsberg zažil svoj moment Darryla Sitlera, keď zaznamenal hetrik a pridal sedem asistencií – celkovo desať bodov – v zápase 20-1 v Japonsku, jedinom doterajšom zápase. – Svetoví juniori. Japonci skončili na poslednom mieste s bilanciou 0:7 a inkasovali 83 gólov v siedmich zápasoch. Zostúpili a odvtedy sa na vrchol nevrátili.

„Peter Veľký“ sa však hrával len zriedka. Ďalšie dve asistencie si pripísal pri výhre 4:2 nad Spojenými štátmi americkými, v zápase v Uppsale a o deň neskôr, opäť v Kavle, zaznamenal ďalší hetrik a pár asistencií v súboji so súperom Fínskom 9:2. . . Švédsko 4. januára zakončilo duel s ôsmimi tímami dramatickou výhrou 5:1 nad Ruskom, pričom Forsberg zaznamenal sedem gólov, 24 asistencií a ďalšie štyri asistencie, aby ukončil turnaj s 31 bodmi.

Ale späť na chvíľu k zápasu s Kanadou. Bola to jediná prehra Švédska, zatiaľ čo Kanada tiež prehrala raz, 7:4 s Českou a Slovenskou republikou vo finálový deň. Kanada však vedela, že vyhrala zlato, keďže v poradí vyrovnala Švédsko, čím získala Kanadu zlato a Švédsko striebro.

Príbeh zápasu Švédsko – Kanada bol zaujímavý. Pred zápasom sa Forsberg chválil, že Švédsko „má najlepších korčuliarov…my ich porazíme.“ Kanada „nie je taká dobrá,“ povedal.

Kanadský tréner Perry Byrne zverejnil tieto slová v šatni a po výhre Kanady 5:4 sa vyjadril: „Rád by som vedel, čo si momentálne myslí Peter Forsberg o našom tíme.“

Po zápase však kanadskí hráči naznačili, že rozdiel nespôsobili Forsbergove slová, ale prejav samotného Byrnea počas prvého polčasu. Keďže Švédsko viedlo po 20 minútach 1:0, Kanada hrala zle. Byrne ich rozbehol a v druhom skórovali tri a v treťom sa ujali vedenia 4:2 na začiatku.

READ  Slovensko rozširuje vládne kontroly pri rekordnom náraste infekcií

Forsbergova súťaž z roku 1993 je v konečnom dôsledku vo vlastnej lige. Jeho 10-bodový zápas, 24 asistencií a 31 súťažných bodov sú rekordy už tri desaťročia a budú to tak aj ďalšie tri desaťročia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close