Svet

India po prvý raz vedie Pakistan v jadrových zbraniach – svet

ISLAMABAD: Prvýkrát od jadrových testov úhlavných nepriateľov Indie a Pakistanu v roku 1998 bola India pomenovaná Štokholmským medzinárodným inštitútom pre výskum mieru.SIPRI) vlastnia viac jadrových zbraní ako Pakistan, aj keď s malým rozdielom dvoch bojových hlavíc.

The Zistenia správyVydanie počas sviatku Eid prichádza v čase zvýšeného znepokojenia nad rastúcou celosvetovou závislosťou od jadrových zbraní, ktorú poháňa eskalujúce geopolitické napätie.

Historicky západné odhady ako SIPRI a Medzinárodný výbor pre štiepne materiály (IPFM) ukazujú, že Pakistan je mierne pred Indiou, pokiaľ ide o jadrový arzenál, zvyčajne s rozdielom 5 až 10 zbraní.

Najnovšie odhady na rok 2023 však naznačovali zmenu, pričom India je teraz mierne vpredu.

SIPRI hlási, že všetky jadrové mocnosti modernizujú zbrane, nasadzujú nové zbraňové systémy schopné N

Tieto odhady sú založené predovšetkým na satelitných snímkach zariadení na obohacovanie uránu a závodov na výrobu plutónia. Prevádzková história týchto zariadení poskytuje dôležité údaje, hoci špecifiká metód a metrík používaných SIPRI a IPFM zostávajú do značnej miery nepublikované, čo vyvoláva otázky o presnosti týchto odhadov.

India aj Pakistan zachovávajú vysoký stupeň nepriehľadnosti, pokiaľ ide o ich jadrové programy, zriedkavo komentujú alebo overujú západné jadrové hodnotenia. Tento nedostatok transparentnosti sťažuje overenie presnosti vykazovaných štatistík.

Západné hodnotenia juhoázijských jadrových schopností sú vraj ovplyvnené politickými motiváciami. Túto perspektívu podporuje rozsiahly jadrový program Indie a jej geopolitické postavenie. India, ktorá otestovala svoje prvé jadrové zariadenie v roku 1974 a má rozsiahlu jadrovú triádu, logicky nikdy nebude zaostávať za Pakistanom – krajinou s relatívne mladším jadrovým programom.

Indické rozsiahle letecké, pozemné a námorné nukleárne systémy podporujú silnú jadrovú kapacitu s jednou z najväčších domácich zásob uránu na svete.

Výnimka skupiny Nuclear Supply Group (NSG) z roku 2008 tiež umožnila Indii dovážať značné množstvá jadrového paliva, čím si zachovala svoj domáci urán pre prípadný vývoj zbraní. Táto strategická výhoda znamená, že súčasné západné odhady podceňujú skutočný jadrový potenciál Indie.

READ  Pakistan uznáva úsilie Saudskej Arábie v prípade Kashogi - Noviny

Podľa správy v súčasnosti India ani Pakistan jadrové zbrane nerozmiestnili. India však údajne prechádza k stratégii predbežného prepojenia niektorých jadrových zbraní s ich raketami v čase mieru.

Pakistanská rezerva

K januáru 2024 udržiaval Pakistan jadrové zbrane na približne 170 vojnových lodiach, podľa odhadu SIPRI v porovnaní s odhadom z predchádzajúceho roka. Podľa správy sú tieto hlavice distribuované v rastúcej pakistanskej jadrovej triáde, ktorá zahŕňa lietadlá, balistické a riadené strely odpaľované zo zeme a riadené strely odpaľované z mora.

Rozvoj nových transportných systémov v Pakistane a akumulácia štiepneho materiálu naznačujú potenciálny rast jeho jadrových schopností v nasledujúcom desaťročí.

Pakistanská vojenská doktrína sa nedrží zásady prvého použitia (NFU), ktorá si vyhradzuje právo na preventívny jadrový útok, najmä z dôvodu tradičnej nerovnováhy síl s Indiou. Tento postoj, uvádza správa SIPRI, kontrastuje s indickou doktrínou „studeného štartu“, ktorá zahŕňa rýchlu vojenskú mobilizáciu a jej zameranie na nestrategické jadrové zbrane.

Vzdušná zložka pakistanských jadrových síl zahŕňa vývoj malej zásoby jadrových gravitačných bômb a riadených striel, ako je Ra'ad (Hatf-8), ktoré posilňujú jadrovú odstrašovaciu schopnosť PAF. 350 a 600 km. Stíhacie lietadlá ako Mirage-III, Mirage-V, F-16 a JF-17 sa považujú za jadrové nosiče, hoci ich presná úloha nebola potvrdená.

Pakistanský pozemný jadrový arzenál sa odhaduje na 126 raketových systémov krátkeho a stredného doletu. Arzenál zahŕňa niekoľko operačných typov rakiet, vrátane rakiet na tuhé palivo série Shaheen a rakiet na kvapalné palivo Ghauri. Shaheen-III, raketa dlhého doletu, ktorá je stále vo vývoji, bola testovaná, ale ešte nebola nasadená. Okrem toho Pakistan skúma technológiu MIRV s raketou Ababil pre vývoj v reakcii na vyspelú protiraketovú obranu Indie.

Pre svoje námorné jadrové kapacity Pakistan údajne vyvíja riadenú raketu Babur-3 odpaľovanú z ponorky (SLCM), ktorou chce vybaviť svoje ponorky Acosta-90B, čím posilní svoje schopnosti druhého úderu. Vojenskí analytici tvrdia, že Pakistanu stále chýba ponorková základňa na rozmiestnenie jadrových zbraní a jasne zaostáva za Indiou, pokiaľ ide o preukázanú schopnosť druhého úderu.

READ  Tour de France 2020: Francúzi prijali tvrdé opatrenia

Samostatná správa od Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN) s odvolaním sa na parlamentnú správu z roku 2016 uviedla, že Pakistan vynakladá 10 percent svojich celkových vojenských výdavkov na svoj jadrový arzenál. Pakistan odhaduje, že do roku 2023 minie približne 1 miliardu dolárov na svoj jadrový program, ktorý stojí 1 924 dolárov za minútu.

Indický náklad

Od januára 2024 podľa SIPRI indický jadrový arzenál pozostával z približne 172 jadrových hlavíc, čo predstavuje mierny nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Tieto zbrane sú súčasťou indickej rozvojovej jadrovej triády, ktorá zahŕňa lietadlá, pozemné rakety a ponorky s balistickými raketami s jadrovým pohonom (SSBN). India tradične držala jadrové hlavice a rakety oddelené v čase mieru, ale nedávne kroky naznačujú posun k vyzbrojovaniu niektorých vojnových lodí odpaľovacími zariadeniami v čase mieru.

Indická jadrová stratégia je primárne zameraná na odstrašenie Pakistanu a Číny. Indické jadrové zbrane krátkeho doletu sa spočiatku zameriavali na Pakistan, no s vývojom rakiet dlhého doletu venuje pozornosť aj Čína. India zachováva politiku NFU zavedenú v roku 1999 s úpravami v roku 2003, aby zahŕňala možné jadrové reakcie na nejadrové útoky.

Indická vzdušná jadrová kapacita zahŕňa lietadlá ako Mirage 2000H, Jaguar IS a Rafale s približne 48 jadrovými gravitačnými hlavicami priradenými k týmto platformám. Arzenál pozemných rakiet zahŕňa niekoľko typov balistických rakiet, pričom budú rozmiestnené nové modely, ako napríklad Agni-B. Námorná časť troch síl sa rozšíri o štyri až šesť SSBN, čím sa rozšíria možnosti druhého úderu Indie. India má rekordný medzikontinentálny dosah a môže zacieliť na ktorúkoľvek krajinu na svete pripravovanými raketami Agni-6 a Surya.

Celkovo India zvyšuje pripravenosť svojich jadrových síl a môže sa posunúť smerom k protisily zameranej na preventívne zameranie sa na jadrový arzenál protivníka.

READ  Koronavírus ONLINE: Neplánujú sa žiadne výrazné prepúšťania, ministerstvo financií ho upokojuje

Správa ICAN odhaduje, že India do roku 2023 vynaloží 2,7 miliardy dolárov na svoj jadrový program, ktorý stojí 5 057 dolárov za minútu.

Globálne prostredie

The správa Všetkých deväť štátov s jadrovými zbraňami – Spojené štáty americké, Rusko, Anglicko, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael – modernizujú svoje arzenály a rozmiestňujú nové systémy jadrových zbraní.

Celosvetovo sa celkový počet jadrových zbraní odhaduje na 12 121, z toho 9 585 je vo vojenských zásobách pripravených na potenciálne použitie. Približne 2 100 vojnových lodí je udržiavaných vo vysokej operačnej pohotovosti proti balistickým raketám, predovšetkým Rusku a Spojeným štátom, pričom Čína sa nedávno pripojila k tejto skupine mimoriadnej pohotovosti.

Správa podčiarkuje pokračujúce modernizačné úsilie štátov s jadrovými elektrárňami, ktoré zahŕňa nielen modernizáciu existujúcich arzenálov, ale aj vývoj nových technológií, ako sú viaceré nezávisle zacielené vozidlá na návrat. Táto schopnosť, ktorú presadzujú India, Pakistan a Severná Kórea, by mohla viesť k rýchlemu zvýšeniu počtu nasaditeľných vojnových lodí a potenciálu rozsiahlejšieho ničenia v konfliktných situáciách.

Uverejnené 20. júna 2024 za úsvitu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close