Svet

Kevin McCarthy bol odvolaný z postu amerického hovorcu

Republikán Kevin McCarthy bol v utorok zosadený z funkcie predsedu Snemovne reprezentantov USA v rámci jeho vlastnej strany, čím sa skončilo jeho búrlivých deväť mesiacov vo funkcii a rozdelený Kongres sa dostal do ďalších nepokojov.

58-ročný veterán kalifornského politika, ktorý začiatkom tohto roka navigoval zradné politické krížové prúdy, aby zablokoval nesplácanie dlhu USA a odstavenie vlády 1. októbra, sa teraz stal prvým predsedom Snemovne reprezentantov USA, ktorý bol prepustený z práce.

Hlasovanie v pomere 216 ku 210 vyvoláva nové otázky o dysfunkcii vo Washingtone. Agentúra Moody’s Investors Service, ktorá je jediným významným porovnávačom úverov, ktorý dáva USA vysoký rating, koncom septembra varovala, že jej dôvera v USA je otrasená obavami o „riadenie“.

McCarthyho osud spečatili zástancovia tvrdej línie frustrovaní z jeho dohody o oboch stranách. Demokrati, ktorí v utorok ráno vyjadrili sťažnosti proti McCarthymu na stretnutí za zatvorenými dverami, ho odmietli vrátiť do funkcie.

V roku 1910 sa v Snemovni naposledy hlasovalo o odvolaní predsedu. Ak áno, potom hovorca Joseph Cannon prežil utrpenie.

Neexistuje žiadny jasný nástupca, ktorý by zjednotil rozdelenú stranu, čo ponecháva prázdnotu, keďže sa Spojené štáty blížia k termínu 17. novembra, aby vláda zostala otvorená. Ničivé odstavenie by malo kaskádové efekty na celú ekonomiku USA.

Pomoc USA Ukrajine, ktorá sa stala tŕňom v oku zástancov tvrdej línie Republikánskej strany a vypadla z krátkodobej dohody o výdavkoch, visí na vlásku. Rovnako tak aj kontroverzné vojny o imigračnú a azylovú politiku a pre chudobných.

Snemovňa sa pravdepodobne zastaví počas agitácie proti postu predsedu.

McCarthy, ktorý zaryto prežil politickú scénu, povedal, že sa nevzdá a môže sa okamžite uchádzať o úrad. Jeho prvá kampaň za rečníka však trvala mimoriadnych 15 kôl a druhá kampaň za rečníka pravdepodobne nebude jednoduchá.

READ  Energetický park kráľa Salmana/Dohoda SPARK pre projekt Workers' Village

Konzervatívny horák Matt Gates z Floridy priniesol rezolúciu na pôdu snemovne.

Hlasovanie prebehlo na pôde Snemovne vo vzácnom oficiálnom menovom vyhlásení, v ktorom musí každý člen oznámiť svoje rozhodnutie o tom, či by mal byť McCarthy odvolaný z funkcie. Bola to ozvena toho istého rituálu, ktorý McCarthy, ktorý bol v januári zvolený za rečníka, vykonal 15-krát.

Výzvy pred nami

Od januára, keď sa McCarthy stal rečníkom, sa nepohodlným spôsobom ohýbal, aby uspokojil protichodné požiadavky rôznych frakcií republikánov v Snemovni reprezentantov.

Prekonal podozrenia mnohých vo Washingtone a uzavrel dohodu s prezidentom Joe Bidenom, aby sa vyhol americkým previneniam vo svojej práci, ale narušilo to jeho už existujúce vzťahy s ultrakonzervatívcami.

Gaetz citoval McCarthyho rozhodnutie ako poslednú kvapku, ktorá umožnila sobotňajšie hlasovanie o dočasnom pláne financovania oboch strán na poslednú chvíľu, ktorý ukončil odstavenie vlády z 1. októbra.

Nakoniec sa McCarthymu nepodarilo vyjednávať s demokratmi ani rebelskými republikánmi, aby si zachránil prácu.

„Snemovní demokrati sú pripravení nájsť spoločnú reč na osvietenej ceste vpred,“ uviedol vodca Snemovne reprezentantov Hakeem Jeffries v liste demokratom pred hlasovaním. „Naši radikálni republikánski kolegovia, žiaľ, nepreukázali žiadnu túžbu to urobiť.“

Getz a ďalší republikáni vidia vesmír iných republikánov Snemovne reprezentantov – a republikánov mimo Kongresu –, ktorí by mohli získať dostatočnú podporu, aby nahradili McCarthyho vo funkcii predsedu Snemovne reprezentantov.

Medzi zverejnenými menami je aj súčasný druhý republikán Snemovne reprezentantov Steve Scalise z Louisiany, ktorého kandidatúru by mohla skomplikovať liečba, ktorú v súčasnosti dostáva kvôli zriedkavej rakovine krvi.

Medzi ďalšie možnosti, na ktoré upozornili zákonodarcovia, patrí tretí líder strany, poslanec Tom Emmer z Minnesoty; Patrick McHenry, predseda výboru pre finančné služby v Severnej Karolíne; a predseda výboru pre pravidlá Tom Cole z Oklahomy. DMK

READ  Donaldson hovorí, že neodporučí ministrov DUP Stormontu bez rozhodného opatrenia v súvislosti s protokolom NI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close