Veda

Indický lunárny rover zaspal a možno sa už nikdy nezobudí: ScienceAlert

Indická misia Chandrayaan-3 pristála s pristávacím modulom Vikram a roverom Pragyan na mesačnom povrchu 23. augusta. Teraz, keď sa o dva týždne končí lunárny deň, sa misia roveru môže skončiť. Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO) uviedla Pragyan do režimu spánku.

Sme zvyknutí na misie roverov, ktoré sa v priebehu rokov uskutočňovali, najmä vďaka marsovským roverom NASA. Ale tie rovery majú MMRTG (Viacúčelový rádioizotopový termoelektrický generátor) elektrárne, ktoré bežia roky. Sú tiež naozaj drahé, pričom misia Chandrayaan-3 stojí len 75 miliónov dolárov.

Ale múdrosť je závislá od slnečnej energie a začína sa lunárna noc.

Prajna odoslala všetky svoje údaje zo svojej krátkej misie a teraz je v hibernácii. Teploty na povrchu Mesiaca by klesli na -120 °C (-184 °F) a elektronika kozmickej lode nebola skonštruovaná tak, aby to zvládla. Ale batéria je nabitá a prijímač je stále zapnutý. Existuje určitá nádej, že sa môže prebudiť, keď prejde noc, a môže pokračovať vo svojej misii 22. septembra.

Inžinierskymi cieľmi misie bolo bezpečne pristáť na Mesiaci a preukázať schopnosť roveru jazdiť na Mesiaci. Misia tieto ciele splnila.

frameborder=”0″ permit=”akcelerometer; automatické prehrávanie; Schránka-Zápis; šifrované médiá; Gyroskop; obraz v obraze; web-share“ allowscreen>

Pokiaľ ide o vedu, cieľom misie bolo odhaliť vodný ľad a charakterizovať zloženie lunárneho regolitu. Na tento účel obsahuje spektrometer a spektroskop. Jeho merania tiež prispejú k nášmu pochopeniu lunárnych dopadov a vývoja lunárnej atmosféry.

ISRO zverejnila niektoré údaje o misii. Merania teploty vykonané pristávacím modulom ukázali jasný rozdiel medzi teplotami tesne nad a tesne pod povrchom. Teplota na povrchu bola 50 °C a niekoľko milimetrov pod povrchom -10 °C.

Je to prvýkrát, čo boli teploty namerané v blízkosti južného pólu, a potvrdzuje to to, čo iné misie našli inde na Mesiaci. Vrchná vrstva regolitu pôsobí ako izolant a nevedie veľmi dobre teplo.

READ  November je mesiacom povedomia o rakovine pankreasu; Poznať príznaky a symptómy

Misia tiež detekovala síru na južnom póle. Bol nájdený aj inde na Mesiaci, ale toto je prvýkrát, čo bol nájdený na južnom póle. Toto je prvýkrát, čo bola zistená meraniami in-situ.

Zvyšné údaje z misie určia celkový výsledok vedeckých cieľov a indickí vedci získajú údaje predtým, ako budú sprístupnené medzinárodným vedcom.

India sa pokúsila o pristátie na Mesiaci v roku 2019, ale neúspešne, takže tento úspech bude pre ľudí v ISRO mimoriadne uspokojivý. S týmto úspechom sú po Spojených štátoch, Sovietskom zväze a Číne štvrtým národom, ktorý okúsil lunárny úspech.

India sa považuje za veľký národ a tento úspech toto vnímanie ešte viac posilní. To tiež pravdepodobne nebude bolieť, pretože prichádza v pätách zlyhania Ruska pri pristátí so svojou kozmickou loďou Luna-25. India a Rusko sú tradičnými spojencami od čias studenej vojny, no India sa teší z úspechu, kým Rusko sa učí žiť s neúspechom.

Tento úspech prispieva k rastúcej schopnosti Indie vo vesmírnych misiách. Vypustili veľa satelitov pre seba a iné krajiny a ich Mangalyaan Mangalyaan Trvalo 7,5 roka. V spolupráci s NASA sa tiež chystajú spustiť svoju prvú misiu na ISS.

ISRO tiež plánuje spoločnú misiu na Mesiac s Japonskom lunárna polárna prieskumná misia (LUPEX.) LUPEX predstaví ďalšiu misiu lander/rover na južný pól Mesiaca.

Zaujímavou poznámkou je, že Európska vesmírna agentúra plánuje vyslať svoj prístroj exospheric Mass Spectrometer L-band (EMS-L) na misiu Lupex. Pôvodne mala ísť na Mesiac v rámci ruskej misie Luna-25, ale ESA už s Ruskom nespolupracuje, pretože Rusko napadlo Ukrajinu.

READ  Neočkovaný inštruktor ošetrovateľstva nalieha na COVID-19 zastrelený z nemocničného lôžka po infekcii

Stále existuje možnosť, že Pragyan sa môže zobudiť, keď prejde noc. Slnko sa vráti 22. septembra a ISRO dúfa, že lander bude môcť pokračovať vo svojej misii. Ak bude ISRO úspešný a dokáže prebudiť inteligenciu, prispeje to k úspechu misie.

Tento článok pôvodne publikoval Vesmír dnes, čítať pôvodný článok,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close