Veda

Astronauti SpaceX Crew-6 agentúry NASA opúšťajú vesmírnu stanicu po tom, čo sa hurikán Idalia rozptýlil na Floride

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a oveľa viac.CNN
,

Štyria astronauti ukončili svoj šesťmesačný pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici v nedeľu a sú na ceste k pristátiu na pobreží Floridy, niekoľko dní po tom, čo hurikán Idalia zdevastoval časti štátu.

Astronauti, členovia misie Crew-6, ktorú spoločne riadia NASA a SpaceX, nastúpili do svojej kapsuly Crew Dragon v nedeľu a odleteli z vesmírnej stanice o 7:05 ET. Očakáva sa, že posádka strávi deň na palube 13-stopového vozidla, keď sa bude pohybovať po obežnej dráhe Zeme smerom k cieľovému miestu pristátia.

Kapsula Crew Dragon by mala pristáť o 00:17 ET.

NASA uviedla, že monitoruje následky hurikánu Idalia, ktorý v stredu ráno zasiahol floridské pobrežie Mexického zálivu. Búrka spustošila sever Floridy a potom sa presunula do južnej Georgie a Karolín.

Astronauti NASA Stephen Bowen a Warren „Woody“ Hoberg sú medzi štyrmi astronautmi, ktorí cestujú do vesmíru, ako aj sultán Alnedi, druhý astronaut zo Spojených arabských emirátov, a ruský kozmonaut Andrey Fadeyev.

Skupina strávila šesť mesiacov na palube laboratória na obežnej dráhe po štarte na stanicu v marci. Počas minulého týždňa astronauti Crew-6 pracovali na privítaní a odovzdaní operácií členom tímu Crew-7, ktorí dorazili na vesmírnu stanicu v nedeľu.

Počas svojho pôsobenia vo vesmíre boli astronauti Crew-6 poverení dohľadom Viac ako 200 vedeckých a technologických projektov,

„Počas našej misie sme urobili veľa,“ povedal Hoberg počas vzdialenej tlačovej konferencie s astronautmi 23. augusta. „Mali sme na návšteve dve nákladné vozidlá SpaceX – CRS-27 a 28 misií, ktoré priniesli veľa vedy. A ako posádka sme absolvovali celkovo tri výstupy do vesmíru.“

READ  Masívne lávové trubice na Mesiaci a na Marse mohli využívať kozmonauti

Počas svojho pobytu astronauti Crew-6 hostili aj posádku Axiom Mission 2, bývalého astronauta NASA, a skupinu troch platiacich zákazníkov vrátane amerického obchodníka a dvoch saudskoarabských astronautov. Tento let bol súčasťou plánu pravidelne prepravovať turistov a iných platiacich zákazníkov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, keďže NASA sa snaží zvýšiť objem komerčných aktivít na nízkej obežnej dráhe Zeme.

„Bolo to veľké dobrodružstvo a veľa zábavy,“ povedal Hoberg.

Skupina tiež uznala kolegu astronauta NASA Franka Rubia, ktorý vlani v septembri cestoval na vesmírnu stanicu na palube ruského vozidla Sojuz s ďalšími dvoma astronautmi. Rubio strávil na palube vesmírnej stanice takmer 350 dní a čoskoro môže prekonať rekord v najdlhšom čase strávenom v mikrogravitácii americkým astronautom. Astronaut NASA Mark Vande Hei stanovil súčasný rekord 355 dní v roku 2022.

Rubiova spiatočná návšteva bola naplánovaná na jar. Z ruskej kozmickej lode Sojuz, ktorá ho a dvoch ruských kolegov dopravila na vesmírnu stanicu, však koncom minulého roka unikla chladiaca kvapalina. Predstavitelia ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos neskôr uznali, že kozmická loď nie je dostatočne bezpečná na to, aby dopravila astronautov späť domov, potom poslali náhradné vozidlo a predĺžili prebiehajúcu misiu na šesť mesiacov.

„Sme tu šesť mesiacov,“ povedal Hoberg. „Frank si myslel, že tu bude šesť mesiacov, keď letel do vesmíru, a počas svojej misie sa dozvedel, že bola predĺžená na rok. Jeho vedenie tu… bolo neuveriteľné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close