Veda

Snímky NASA ukazujú, že pád mesačnej sondy v Rusku pravdepodobne zanechal na povrchu Mesiaca kráter široký 33 stôp

Ruská kozmická loď Luna-25 možno minulý mesiac zanechala na povrchu Mesiaca kráter široký 33 stôp. stratil kontrolu a havarovalNASA vo štvrtok zverejnila snímky, ktoré zrejme ukazujú predpokladané miesto dopadu.

Prvá ruská misia na Mesiac po 47 rokoch sa skončila neúspechom 19. augusta, keď sa sonda Luna-25 zrútila na Mesiac po tom, čo vypálila trysku, prerušila komunikáciu a dostala kozmickú loď na nesprávnu obežnú dráhu, uviedla Ruská vesmírna agentúra podľa pasažiera Roskosmos.

Kozmická loď Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) agentúry NASA zachytila ​​minulý týždeň snímky, ktoré americká vesmírna agentúra nazvala „nový kráterPotom, čo Roskosmos zverejnil odhad, kam sa sonda dostala.

Pri pristávaní na povrchu 19. augusta zažila ruská kozmická loď Luna-25 anomáliu, ktorá spôsobila jej pád na mesačný povrch. Svetlá šípka na tomto obrázku NASA ukazuje, kde sa agentúra domnieva, že sonda zasiahla.

Goddard Space Flight Center/Arizonská štátna univerzita NASA


„Keďže tento nový kráter je blízko predpokladaného bodu dopadu Luna-25,“ tím LRO dospel k záveru, že to bolo pravdepodobne skôr z tejto misie než z prirodzeného dopadu, napísala NASA vo vyhlásení.

Moskva zriadila komisiu, ktorá má presne vyšetriť, prečo sa Luna-25 zrútila.

Zlyhanie bolo veľkým sklamaním pre ruský vesmírny program, ktorý sa pokúšal zlepšiť svoju hru v rámci obnoveného záujmu o južnú polárnu oblasť Mesiaca, kde môže byť ľad uložený v trvalo zatienených kráteroch. Ľad by mohol poskytnúť spôsob pre budúce vesmírne misie na výrobu dýchateľného vzduchu, vody a dokonca aj vodíkového raketového paliva.

Od pristátia robota Luna-24 na Mesiaci v roku 1976 mali Rusi malý úspech v nezávislom prieskume vesmíru. Zozbierala asi šesť uncí mesačnej pôdy a vrátila ju na Zem v rámci tretej úspešnej ruskej robotickej misie na vrátenie lunárnej vzorky.

Dvanásť astronautov NASA kráčalo po Mesiaci pred polstoročím v rámci programu agentúry Apollo, no žiadny ruský kozmonaut nikdy túto cestu neurobil. Jediné ruské robotické misie do hlbokého vesmíru od čias Sovietskeho zväzu, obe zamerané na Mars, sa skončili neúspechom.


Bývalý astronaut NASA sabotuje pristátie Indie na Mesiaci

Luna-25 bol pokus zdvihnúť pochodeň a dostať Rusko späť do nových vesmírnych pretekov, keďže USA, Čína, India, Japonsko a súkromný sektor plánujú viaceré misie na Mesiac, ktoré by mohli položiť základy pre mesačné základne. a prípadné lety na Mars.

Indický Chandrayaan-3 Vikram Chandra Lander dosiahol historický úspech Pristátie Ruská sonda blízko južného pólu Mesiaca len niekoľko dní po havárii. priviezla lunárny rover Údaje zo vzoriek pôdy už boli odoslané späť,

William Harwood prispel k tejto správe.

READ  NASA úspešne testuje nový motor na prieskum hlbokého vesmíru

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close