Svet

Kanadská polícia obvinila troch z vraždy vodcu Sikhov Hardeepa Singha Nijjara, uvádzajú médiá

OTTAWA – Kanadská polícia obvinila 3. mája troch ľudí zo zabitia vodcu sikhských separatistov Hardeepa Singha Nijjara z júna 2023 v provincii Britská Kolumbia, informovali kanadské médiá s odvolaním sa na súdne dokumenty.

Pán Nijjar (45) bol zastrelený pred sikhským chrámom v Surrey, na predmestí Vancouveru s veľkou sikhskou populáciou.

Táto správa prichádza niekoľko dní po tom, čo Biely dom vyjadril znepokojenie nad úlohou indických spravodajských služieb pri plánoch atentátov v Kanade a USA.

Prítomnosť sikhských separatistických skupín v Kanade dlho frustrovala Naí Dillí. Pán Nijjar bol Indiou označený za „teroristu“.

Premiér Justin Trudeau v septembri oznámil, že kanadské úrady pokračujú v obvineniach, že do zabitia kanadského občana pána Nijjara boli zapojení indickí vládni agenti. Naí Dillí odmietlo tvrdenie pána Trudeaua ako „absurdné“.

CTV a Global News prvýkrát zverejnili správy o zatknutí 3. mája a CTV uviedla, že títo traja boli Indovia.

Kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP) mala informovať médiá o prípade o 15:30 EDT (4. mája o 3:30 singapurského času).

RCMP ani indické veľvyslanectvo v Ottawe neboli okamžite k dispozícii na vyjadrenie.

Kanada tlačí na Indiu, aby spolupracovala pri vyšetrovaní.

V novembri americkí predstavitelia uviedli, že indický vládny predstaviteľ riadil plán atentátu na sikhského separatistu a dvojitého občana Spojených štátov a Kanady, pána Gurpadwanta Singha Bannoona.

Kanadský minister pre verejnú bezpečnosť Dominic LeBlanc, ktorý je zodpovedný za kanadské orgány činné v trestnom konaní, zatknutia priamo nepotvrdil, no novinárom povedal, že vyšetrovanie zabitia pána Nijjara je „stále aktívna policajná operácia“.

Canadian Broadcasting Corporation citovala zdroj, ktorý uviedol, že vyšetrovatelia identifikovali podozrivých v Kanade pred mesiacmi a držali ich pod prísnym dohľadom. Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close